View Single Post
  #2530  
Vechi 08.05.2013, 20:40:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Patriarhul Ilie al Georgiei ia copiii nedoriți în grija Bisericii

sursa: orthodoxie.com



Preafericitul Ilie al II-lea, Patriarhul ortodox al Georgiei, în mesajul său pascal, a cerut guvernului georgian să adopte fără întârziere o lege împotriva avortului.
El a adăugat că o asemenea lege anti-avort ar rezolva grava criză demografică a țării și o mulțime de probleme sociale și spirituale. Ierarhul primat al georgiei a spus: „Avortul este un asasinat odios a unei creaturi nevinovate comis intențional prin decizia părinților. Doctorul este direct complice al acestei crime. Acest asasinat fără milă a copiilor se desfășoară fără obstacole și nu există nimeni care să protejeze copiii, nici statul nici societatea”.
El a propus ca: „Cei care nu doresc să dea naștere copiilor din rațiuni economice, vă rog să nu comiteți acest păcat îngrozitor. Dacă nu aveți mijloacele să creșteți copiii, Biserica va avea grijă de ei”.
Premierul Georgiei a admis că există o criză demografică și a spus că o cauză a acesteia este economică.
Patriarhul Ilie a botezat el însuși mii de copii și a redus considerabil rata avorturilor în țară când a promis ajutor de la Biserică familiilor sărace și a promis că botează fiecare copil nedorit din țară.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote