View Single Post
  #26  
Vechi 13.05.2013, 10:57:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
M-am exprimat în viteză. Am citit nu știu la cine că o dată ce păcătuiești îți limitezi posibilitățile de a ajunge la fel de aproape de Dumnezeu comparativ cu situația lipsei păcatului respectiv. Și sînt de acord cu cine a spus asta - nu rețin ce Sfînt sau Părinte.

Aici nu e vorba doar despre mîntuire, ci despre înălțarea către Dumnezeu prin asemănarea cu Hristos, Modelul nostru. Spre exemplu, tîlharul de-a dreapta nu va atinge niciodată nivelul de sfințenie al Sfîntului Serafim de Sarov sau al lui Gheron Iosif isihastul. Tîlharul a fost un norocos care s-a mîntuit la limită, pe cînd ceilalți doi au experimentat încă din timpul vieții rugăciunea contemplativă, prezența Duhului Sfînt în mințile și inimile lor.
Ionut cei cu adevarat vrednici a ajunge aproape de Dumnezeu ,a sta cu Hristos la masa cum a zis un parinte de la noi de la biserica, sunt foarte putini .
O mare parte se vor mantui la mila Domnului ,cum scrie la pilda Nuntii Fiului de imparat ,la Judecata Dumnezeu ii va culege pe toti cei care au infaptuit ce scrie la Matei ,cap.25.
E totusi bine ca gandesti asa ,sa tindem catre desavarsire cu totii
Doamne ajuta !

Last edited by anita; 13.05.2013 at 16:58:17.
Reply With Quote