Subiect: Caut duhovnic
View Single Post
  #3  
Vechi 16.05.2013, 08:29:57
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cautati duhovnic sau partener de barfa?

Spovedania se face in vederea dezlegarii pacatelor. Prima etapa pentru dezlegarea pacatelor o reprezinta parerea de rau pentru savarsirea lor. Daca cineva stie ca a gresit dar nu vrea sa se schimbe inseamna ca nu ce caieste.
Iar canonul nu reprezinta o pedeapsa sau o compensatie, ci modalitatea de a constientiza gravitatea pacatului. Cineva care cauta un duhovnic care sa nu ii dea canon pentru un anumit pacat nu constientizeaza acest lucru. Iar pacatul cel mai greu e subiectiv, tine de fiecare, e cel de care ne putem lepada cel mai greu.
Parafrazez: "Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra". Daca dvs. credeti ca vreau sa stau la taifas cu duhovnicul este strict problema dvs. Eu am spus ce caut. Daca doriti sa ma ajutati bine, daca nu la ce veniti sa-mi puneti in carca lucruri de care nu sunteti constient cu adevarat? Credeti ca nu stiu ce este Sf. Spovedanie? O sa va surprinda dar stiu foarte bine ce include, si intocmai pentru ca am ajuns sa o fac doar ca un robotel, pentru ca asa trebuie domn'le, caut pe cineva care sa ma poata ridica din aceasta letargie a nepasarii, a razvratirii.
Daca aveti doar de criticat, fara sa intindeti o mana de ajutor, v-as ruga fierbinte sa nu mai raspundeti.
Multumesc ca mi-ati reamintit ce inseamna Spovedania.
Reply With Quote