View Single Post
  #64  
Vechi 29.05.2013, 20:49:14
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai nou, pe langa ateii psihopati sau nu, a mai aparut o noua amenintare. Cei care isi zic "protestanti" sau "neoprotestanti", de care avem si noi aici si sunt oameni la locul lor, pe alte site-uri sunt extrem de virulenti la adresa religiei si obiceiurilor noastre, traditiilor, dogmelor, unii chiar numesc bisericile noastre 'locasuri ale satanei" si pe preotii nostri slujitori ai lui. Acum nu stiu cati dintre acestia chiar apartin de un cult sau altul, sau oricine n-are chef sa urmeze o doctrina se autointituleaza "protestant".

Ce mi-e mie frica, si ma face sa iau in considerare afirmatiile lor, e urmatorul lucru: ieri am comis o fapta antisociala, si pe langa toate celelalte amenintari de care trebuia sa-mi fie frica (politie, controale, concediere, etc) mie de un singur lucru mi-a fost cel mai frica ; ca n-or sa ma mai lase la biserica. Or sa spuna daca te duci si tot faci urat, atunci inseamna ca iti face rau si nu trebuie sa te mai duci. Si e a doua oara cand mi se face aceasta remarca, ca de cate ori sunt oprita de la acest lucru fac urat, ceea ce ar putea intariu convingerile unora ca e ceva necurat la mijloc...De fapt nici nu stiu de ce tineam neaparat sa ma duc, in prima faza am zid ca tb neaparat sa ma duc sa marturisesc ce am facut ca sa ma ierte Dumnezeu, dar in acealsi timp stiam ca mi-e rusine sa fac asta si nici macar nu se cuvine sa-mi cer iertare. I-am scris preotului ca s-ar putea sa nu mai pot veni si ca ii multumesc, bla bla, ii doresctoate cele bune, etc, m-a intrebat de ce, i-am scris ce am facut si n-a mai raspunsa nimic, deci, in concluzie, inseamna ca si dlui considera ca nu e cazul sa ma mai duc dupa ce am facut si sa Ii cer ietare lui Dumnezeu. Dupa asta nu am mai simtit deloc vinovatie si chiar imi parea rau ca nu am facut mai mult rau. Un protestant a vazut ce am scris si a zis ce bine ca nu te mai duci la biserica, mare realizare! O sa il caut pe dnul protestant si o sa-l intreb bine frate, ia zi dupa ce am facut o sa ma mai ierte Dumnezeu vreodata, si cum, ce artrebui sa fac, dupa doctrina voastra???
Dar cat de mult conteaza parerile unora sau altora despre tine? Pacat sa-ti traiesti viata dupa convingerile altora..Pacat sa le permiti sa stie tot ce se intampla in viata ta, oricat de apropiati ar fi..
Am suferit si eu destul de mult din cauza opiniilor altora (apropiati sau mai putin apropiati), pe care aveam impresia ca sunt obligata sa mi le insusesc si sa actionez in conformitate. Pana m-am trezit si m-am increzut numai in Dumnezeu, in parintele meu duhovnic si in mine.
Pacatul e de fapt, daca imi este permis, hotararea de a nu te duce sa spovedesti. Restul sunt nimicuri, orice ar fi fost. (oricum ai marturisit deja, daca i-ai scris, si poate ti-a si zis rugaciunea de iertare...)
Reply With Quote