View Single Post
  #66  
Vechi 29.05.2013, 23:06:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Credeti-ma ca sunt foarte multi oameni, mai ales tineri, care sunt inca nelamuriti pe deplin si li se pare absurd si inexplicabil de ce, de exemplu, Dumnezeu le-ar "interzice" sa aiba relatii sexuale cand si cu cine vor; ca sa nu mai spun ca foarte multi chiar si batrani nu inteleg care e rostul postului, care sunt sfintele taine si ce semnificatie au, de ce trebuie sa facem parastase samd (de ex "sfestania tb facuta in luna martie ca atunci se fac farmece"). Sunt multi carora nimeni nu le-a explicat niciodata toate astea, cel mult li s-a spus "ca asa trebuie", sau "ca asa spune biserica/biblia/Dumnezeu, etc". Multe din aceste aspecte dogmatice neintelese de oameni ii fac pe multi sa migreze, sa fie atrasi in alte biserici sau secte, mai "permisive", care nu impun atatea "canoane" si reglementari.
Este o vorba: "Cine vrea de se mantuieste, cu intrebarea calatoreste" (na, ca sa rimeze).
Oamenii astia nu ca n-au intels toate detaliile de mai sus, n-au inteles altcea, mult mai simplu, elementar: ca traiesc in pacat si ca viata lor ii conduce spr Iad si ca au nevoie de mantuire si mai ales de Mantuitor.
O data ce inteleg acest lucru simplu (dar atat de complicat si ascuns pentru unii) restul vine de la sine (frumos si corect).

Insa oamenii au subrefugiile lor prin care incearca sa scape de acest adevar, de la clasicul "eu pacatos? dar n-am omorat pe nimeni" pana la "am nevoie de mantuire si Mantuitor dar mi le cladesc asa cum imi plac mie" ("crestinismul" schizofren neiprotestant).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote