Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu
Înțelesul ar putea fi altul. Domnul nu îi primește pentru lipsa lor de păcat, ci pentru receptivitatea lor. Copiii sunt neformați, receptivi, maleabili. Ei sunt gata să primească împărăția cu inima deschisă, în timp ce maturii s-au obișnuit deja să meargă pe căi bătătorite, să înțeleagă în felul lor, s-au rigidizat.
În sensul ăsta trebuie să devenim și noi precum pruncii, adică să ne înmuiem inimile, să ne așezăm într-o stare potrivită de ascultare (receptivitate) față de Tatăl, să-I fim lui prunci.
|
As mai adauga ceva la cele de mai sus. Parerea mea este ca Domnul ne indeamna sa fim ca pruncii si in privinta puterii lor de a ierta. Aceasta putere de a ierta deplin o au numai copilasii pt ca numai ei pot iubi curat si neconditionat.