View Single Post
  #373  
Vechi 16.06.2013, 20:56:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Decebal, vad ca ai inceput sa intelegi ca sunt si sfinti care dau citate explicite. Nu exista o comparatie intre sfinti, si nu exista o divergenta in privinta acestei invataturi. Sper sa intelegi ca tu vorbesti despre altceva, noi vorbim de Intrupare si de Fecioara Maria. Si Sf. Chiril si Parintele Staniloae si Sfantul Teofan si toti sfintii spun acelasi lucru despre Cincizecime si acelasi lucru despre Intrupare. Doar ca tu le amesteci si iei numai despre Cincizecime.
Da ce spune sf. Chiril si altii despre Intrupare si Sfanta Fecioara, nu despre Cincizecime. Har au avut si Hristos care a fost si Dumnezeu si Om si Fecioara Maria, ai primit citatele explicite. Dar uiti ca pana acum am mai dat o gramada de citate care spuneau acelasi lucru.
La fel, o sa vezi ca Parintele Staniloae si Sfantul Teofan si toti sfintii spun ceea ce spune Sfantul Chiril despre Cincizecime. Nici eu nu am afirmat altceva pana acum, doar tu nu vezi ca noi discutam despre altceva, despre intrupare si Fecioara Maria, care a fost un caz special, fara de care nu s-ar mai fi putut face intruparea.
Reply With Quote