View Single Post
  #1  
Vechi 19.06.2013, 16:32:34
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit aspectele practice ale Spovedaniei

Am încercat de cateva saptamani sa fac o lista cu pacatele care le-am facut de la ultima spovedanie, adica de anul trecut cam de pe vremea asta, dorindu-mi sa merg mai des dupa spovedania asta, completa. Dar m-am lovit de faptul ca imi vin mereu in minte pacate, obsesiv, in fiecare zi, si lista mea a ajuns la zeci de pagini.
Ma intreb daca e bine sa detaliez fiecare pacat, sau daca e asemanator cu altele, sa le prezint "la gramada", de exemplu: "am mintit" sau "am mintit parintii, prietena, rudele, prietenii in ce dati, ce am ascuns, cu ce scop etc. Ar fi bine sa le grupez, scurtez sau sa le detaliez si sa zic motivatiile la fiecare pacat?
De asemenea, ma intrebam daca e posibil sa merg in mai multe zile, consecutive, la spovedanie, ca sa zic pacatele in parti, sa nu ii rapesc parintelui toata ziua si rabdarea. Stiu ca ideal ar fi sa ma asculte parintele de la inceput pana la sfarsit, o data, dar am strans zeci de pagini, si imi tot vin in minte. A fost unul din motivele care m-a descurajat sa merg la spovedanie pana acum
Va multumesc anticipat si astept un raspuns.
Reply With Quote