View Single Post
  #9  
Vechi 20.06.2013, 19:07:00
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit cu mult interes unele mesaje de pe topic,parerile sunt impartite pt. ca nu e usor de pronuntat daca homoschooling e sau nu mai bun decat scoala la zi.un aspect negativ al scolii acasa,pe langa lipsa socializarii (despre care s-a tot discutat) si pe care nu l-am luat in considerare decat dupa o discutie purtata cu profesoara de sociologie (e o femeie f. culta ca trebuie sa fii tare atent cand vorbeste ca sa o poti intelege).ne preda tocmai o lectie despre scoala si ne povestea ca o noutate ar fi after after school (nu stiu daca se practica deja),iar eu am adus discutia despre scoala acasa.

ei,ea considera ca un mare dezavantaj al acestui tip de educatie il reprezinta lipsa obiectivitatii,faptul ca elevul nu poate fi evaluat de catre parinte asa cum e evaluat de catre profesor.vorba 'ceea:"exista un singur copil perfect si fiecare parinte il are".

si un lucru care nu imi e clar:scoala acasa e posibila doar pana la terminarea gimnaziului?deci incepand cu liceul nu se mai poate practica?

oricum,consider ca toate influentele negative de care se izbeste copilul la scoala pot fi usor indepartate daca aceasta are o baza morala solida construita de catre familie(parinti),inainte de a merge la scoala/gradinita.de ex.,cu toate ca ai mei nu au fost crestini practicanti,au fost f. severi cu mine in ceea ce priveste educatia.cum era sa fumez eu (la fel cum faceau colegii mei) daca ei imi intiparisera bine in minte ca acest lucru e rau+ca eram constienta ca aveam sa primesc doua dupa cap.apoi,in scoala nu exista doar anturaje rele,ci si bune.CINE SE ASEAMANA SE ADUNA.grupul meu de prietene de la scoala nu e de acord cu atitudinea mea "exagerata" in ceea ce priveste religia,dar respecta aceasta,si chiar atunci cand si-au spus parerea au facut-o intr-un mod politicos,nu aveam niciun motiv sa ma supar.si crestinii nepracticanti pot fi oameni asezati.
si inca un aspect:copilul nu intra in contact inca de la inceput cu influentele negative.la gradinita si in primii ani de scoala nu cred eu ca fumeaza sau se drogheaza cineva,iar daca unul spune o prostie il trimite "doamna" la colt.si nici nu inveti odata cu alfabetul si teoria lui Darwin cu privire la aparitia omului pe pamant...tocmai de aceea nu sunt de acord cu parintii care isi dau copilul la cresa,apoi la gradinita cu program prelungit si ii cazeaza apoi in internat pe la scoli chiar din primii ani de scoala(chiar in internatul unde stau eu e un baietel de clasa a 3-a).copilul trebuie sa petreaca cat mai mult timp cu parintii,sa-i povesteasca ce s-a intamplat la scoala si acestia trebuie sa vorbeasca cu el,sa-i explice ca unele lucruri pe care le vede/aude nu are voie sa le faca si el.
Reply With Quote