View Single Post
  #521  
Vechi 04.07.2013, 16:38:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și eu am întrebat 4 duhovnici dacă sunt pentru sau împotriva vaccinurilor. Ei NU sunt pentru vaccinuri, la fel știu că era și pr Iustin Pârvu (Dumnezeu să-l odihnească). Dar acești duhovnici sunt pentru tratamente medicale chiar ei apelând la medicina apolată la nevoie.
Alesi pe spranceana, cumva?
Si s-au informat de unde?
De pe antivaccinism.info si atat?

Citat:
Nu e concludentă întrebarea, vorbim de vaccinuri și deci de prevenție. Și dacă tot mă întrebi, prima dată merg și iau o binecuvântare de la duhovnic pentru a mă trata/opera și apoi bineînțeles voi merge la medic.
Pai poti sa-i ceri binecuvantare si sa te duci sa-ti repari masina.
Asta nu inseamna ca ar fi in stare sa ti-o repare el sau sa o diagnosticheze macar.

Citat:
Nimeni nu a afirmat ca mă va trata duhovnicul, deși sunt cazuri în care ceea ce medicii nu au putut trata, au tratat duhovnicii.
Depinde ce fel de tratament te referi.
Daca e de facut sanatosi dupa ce medicina a dat gres, cred ca au fost putini.
Daca medicina n-a reusit nimic, majoritatea au fost tratati cu "vesnica pomenire".

Intreb inca o data, asta inseamna ca orice duhovnic are competente medicale?

Citat:
ps: nu înțeleg de ce ai vaga impresie că dacă un om nu e de acord cu vaccinul nu e de acord cu orice tratament medical.
Poate nu orice, dar suficient de mult cat sa-si puna viata in pericol si chiar a altora.

Nu orice, e de ajuns sa se opuna unuia care i-ar putea salva viata. Sau sa-l urmeze prea tarziu, pana atunci apeland la "alternative".
Pentru ca domeniul in care se manifesta ignoranta si habotnicia e acealasi: medicina.

Citat:
ps: eu personal nu am nimic cu tratamentele medicale, dar încerc pe cât posibil să le evit apelând la dietoterapie, repet în măsura în care este posibil acest lucru, însă NU sunt pentru vaccinuri.
Da, vezi - ti-ai raspuns singur la intrebarea de mai sus.

Si astia tot cu dietoterapia:
http://www.curierulnational.ro/Eveni...+de+inchisoare
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.07.2013 at 16:46:33.
Reply With Quote