View Single Post
  #31  
Vechi 12.07.2013, 22:18:30
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am vazut in ultima vreme ca multe lucruri sunt intelese in mod eronat,nu spun ca eu as fi capabil sa luminez unele chestii, dar studiind mai multe curente de gandire si orientari religioase am ajuns la concluzia ca cei mai reticienti si mai inchisi in propria carapace sunt ortodocsi,nu am nimic personal cu ortodxia eu insumi sunt nascut ortodox si in prezent student la teologie,tot ortodoxa,dar sunt dezgustat de gandirea ce am gasit-o in partea superioara a acesteia.Tot ce este in afara ei e considerat eretic,diabolic,doar noi,restu afara din rai.Asta e mentalitatea.Oricum tezaurul ortodoxiei e imens insa faptul ca nu progreseaza ci se impotmoleste in traditie fara a o adapta la nevoile omului modern fara a recunoaste eficatitatea si adevarul din catolicism si protestantism plus marea bogatie orientala....Stiinta iarasi o ignora,cipurile sunt diavol etc.
Pana nu vom constientiza ca Dumnezeu e unic si religia e doar o cautare a Lui nu EL....
Buna seara
Ma bucur ca ati pus aceasta intrebare domnule parinte.

Da ortodoxia nu s-a schimbat de 2000 de ani.

Dar omul cum era el acum doua mii de ani, s-au cum era el atunci cand la faurit Dumnezeu. Avea 2 maini, avea 5 degete la mana, doi rinichi ,o inima, doi ochi?
In cele cateva mii de ani ce s-a mai adaugat omului, a primit un ochi in plus, are 6 degete la maini, are 3 rinichi? Nu uite ca Dumnezeu nu a mai adaugat nimic creatiei lui. Oare de ce?

Daca omul nu s-a schimbat, de ce s-ar schimba lucrurile bune pentru el.

Soarele rasare pe cer de multe mii de ani, el de ce nu se schimba, de ce va rasare la fel si peste 2000 de ani?
Reply With Quote