View Single Post
  #160  
Vechi 19.07.2013, 01:40:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Imagini TULBURĂTOARE, cu hoți români și bulgari care jefuiesc trecători în Paris, publicate de o prestigioasă revistă franceză



"În condițiile în care Marea Britanie se pregătește să permită miilor de imigranți din România și Bulgaria să vină să își caute de lucru în urma modificării regulilor de imigrare din UE de la 1 ianuarie anul viitor, există toate șansele ca bande de romi similare să ajungă și în Marea Britanie, avertizează Daily Mail, potrivit Agerpres. Guvernul socialist al președintelui Francois Hollande a venit la putere cu un an în urmă promițând să relocheze romii și să-i integreze în societate. Cu toate acestea, după ce a criticat guvernul de centru-dreapta al predecesorului său, Nicolas Sarkozy, pentru că a tratat imigranții prea aspru, Hollande se confruntă acum cu realitatea politică.

Ministrul de interne, Manuel Valls, a ordonat poliției să demonteze tabere și barăcile romilor fără a-i reloca și a expulzat mai mulți romi din Franța decât a făcut-o Sarkozy. Anul trecut, circa 13.000 de români și bulgari au fost deportați din Franța, într-o creștere de 18,4% față de anul precedent.

a Paris, unul dintre trucurile preferate ale copiilor din bande este să abordeze turiștii cu o falsă "petiție" de semnat, în timp ce aceștia retrag bani de la bancomate. Distrase, victimele nu văd că hoții le memorează PIN-ul și apoi le fură cardurile pentru a retrage ei înșiși bani.

"Vorbiți engleza?" este un alt truc de introducere utilizat de bande cu turiștii, în timp ce membrii bandei le sustrag victimelor neatente bani și obiecte.

În alte cazuri, ei fură direct bani și obiecte de la oamenii care stau în parcuri sau la metrou.

Unii dintre aceștia sunt printre cei 1.769 de minori reținuți de poliția franceză pentru comiterea de infracțiuni similare în 2012, în condițiile în care chiar dacă sunt prinși, minorii sunt eliberați după câteva ore. "Nu prea le putem face mare lucru. Deoarece sunt copii, au în mod efectiv imunitate absolută de la urmărirea penală", a declarat o sursă din cadrul poliției din Paris.

Doar Muzeul Luvru are în prezent 20 de polițiști permanenți, în uniformă, care îi patrulează galeriile, dintre care cinci amplasați la intrare. Patrulele similare au fost plasate în jurul unor catedrale, cum ar fi Notre Dame și Sacre-Coeur, dar și în jurul Turnului Eiffel, Centrului Pompidou și Palatului Versailles. De asemenea, polițiști în civil se amestecă printre miile de oameni care vizitează Parisul în fiecare zi, iar numărul camerelor de supraveghere a fost crescut." (Sursa: Jurnalul)
Aici e vorba despre romani, bulgari si copiii lor sau despre tigani nascuti in Romania si Bulgaria?

Sincer mi se pare corect sa ii expulzeze, mai ales daca au dovezi ca au facut probleme. Romanii din disapora care isi vad de treaba lor, inclusiv in Anglia si Franta nu au probleme. Bine, poate au parte de rautati si cuvinte urate de la unii oameni ptr. simplu fapt ca sunt romani, dar nu ii expulzeaza nimeni daca nu fac nimic rau.
Reply With Quote