View Single Post
  #11  
Vechi 26.07.2013, 10:14:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Î n SUA, doi romano-catolici, un bărbat și o femeie, au trecut la Ortodoxie. După practica locului, cei doi au fost întrebați cum vor sa fie primiți în Biserica cea adevărată: prin săvârșirea Botezului sau doar prin citirea exorcismelor și Mirungere? Femeia a ales Botezul canonic, prin trei afundări, iar bărbatul a ales Mirungerea.
În timpul slujbei cineva a făcut câteva fotografii, iar la developare chipul bărbatului (în dreapta) a ieșit firesc, în timp ce chipul femeii (în stânga bărbatului) este învăluit în lumină. Bineînțeles, nu este vorba de vreun trucaj în photoshop, ci de o minune care trebuie să ne dea de gândit…
Eu nu am dubii ca se poate intampla o asemenea minune, dar se poate intampla si din alt motiv, pentru ca acea femeie avea o credinta mai puternica decat barbatul.
Iconomia nu inseamna ca cei celor ce nu li se face botezul sunt nebotezati, au acelasi statut ca cei carora li s-a refacut Botezul. De altfel Mirungerea si Impartasania aduc tot harul, deci oricum se ajunge la acelasi lucru pentru toti, sunt tot Sfinte Taine.
Parintele Pruteanu spune ca forma exterioara a botezului la catolici e gresita, pentru ca se face prin turnare. Asa este, se aplica iconomia doar daca botezul in alt cult a pastrat forma exterioara, adica se face prin afundare de trei ori, in numele Sfintei Treimi. Dar sa vedem ca arienii au fost primiti prin iconomie in primele secole, desi nu credeau in Sfanta Treime. Tot astfel, neoprotestantii au botezul exterior facut in normele acceptate (in numele Sfintei Treimi si prin afundare), dar de obicei sunt rebotezati cand vin la ortodoxie. Cel mai simplu e in BO Greaca, ii boteaza pe toti indiferent din ce cult sunt, nu aplica iconomia.
Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Deși sunt adeptul (re)botezării romano-catolicilor, nu mi se pare corect să spunem că romano-catolicii nu sunt creștini sau că nici unul dintre ei nu se va mântui (mai ales că aceste afirmații sunt făcute cu multă părere de sine și cu un dispreț nemaipomenit). Nu-i treaba noastră a spune cine se mântuiește și cine nu, ci a Mântuitorului Însuși, iar cei care se grăbesc să facă astfel de afirmații, se pare că n-au prea înțeles Evanghelia.
Ce spune Parintele aici nu prea e chiar asa, depinde ce intelegem prin crestin. Daca nu au botezul, sunt in afara Bisericii si nu au har sau alte Sfinte Taine nu stiu cum pot fi crestini. Doar ca denumire, astfel si martorii si toate cultele pot fi numiti crestini pentru ca ar crede in Hristos, desi in mod gresit. Crestin pana la urma e cel botezat, nu doar cel ce crede. Asa si un hindus care sa presupunem ar crede in Hristos (ei pot crede in mai multe divinitati) am putea sa il numi crestin, desi e evident ca nu e asa.
Reply With Quote