View Single Post
  #212  
Vechi 08.08.2013, 19:02:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Geo,

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
La fiecare liturghie??? Hai acum in post merge dar in afara postului?? noi cei care suntem casatoriti este imposibil sa ne impartasim in fiecare liturgie, pr Cleopa spunea ca pt sf tainte trebuie curatenie trupeasca 3 zile inainte si 3 zile dupa...
Unde spune Cleopa de cele șase zile?

Am găsit o singură referință apropo de curăția trupească:

Sfântul Ioan Postitorul, de exemplu, în al 8‑lea Canon al său spune că cel ce s‑a întinat în somn cu scurgere (semi*nală) o zi se scoate de la împărtășanie, curățindu‑se de întinăciune, și va zice Psalmul 50 și va face 49 de metanii.

Aici nici măcar nu e vorba de cuplu, ci de accidentul poluției nocturne pentru care, iată, o singură zi se oprește de la Împărtășire. Deci pentru care motiv să fie oprit un cuplu de la facerea de copii 3 zile înainte și 3 zile după?

Citat:
Si un alt aspect nu crezi ca se ajunge la un formalism daca te impartasesti in fiecare liturghie??? Eu nu zic sa ne impartasim rar sau des, dar trebuie sa fie un echilibru. Cel mai bine ne intrebam duhovnicii, cum e bine , pt ca ei ne cunosc sufletele cel mai bine.
Nu contează ce zici tu sau alți creștini sau chiar teologi. Contează ce spun Sfinții Părinți și ei toți spun într-un glas că trebuie să ne împărtășim des, dacă se poate de fiecare dată. Pe vremea Sfîntului Vasile cel Mare creștinii se împărtășeau aproape zilnic. Și mai făceau și copii... :)

Formalismul împărtășirii automate, fără căință, fără lupta împotriva celui rău care încearcă să te domine, fără rugăciune, fără acordul duhovnicului și - nu sînt 100% sigur - fără spovedanie nu e deloc folositor. Dar și mai grav e cînd ești un creștin practicant care participi la Liturghie și te împărtășești din an în Paști pentru că așa face lumea în general.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote