View Single Post
  #108  
Vechi 17.08.2013, 11:08:11
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit off-topic

Nu știu cum se face că de fiecare dată când se dezbate ceva mai "arzător", un subiect mai "fierbinte" pe vreo câteva secțiuni ale forumului, tot vine cineva și ne livrează recomandări duhovnicești, cuvinte pentru suflet și alte cuvinte și știri de duh, împingând în afara primei linii a frontului subiectele fierbinți; nu că n-am avea nevoie de cuvinte duhovnicești, dar văd bine cum secțiunea de Spiritualitate Ortodoxă (unde ar fi în fapt locul cuvintelor sufletești pentru suflețeii ortodoxi) zace șomeră, în timp ce pe secțiunile despre BO(R) apar periodic tot felul de cuvinte, spirituale (nu zic că nu), dar care "așa cu metodă și sistemă parcă" tot scot din linia întâi subiectele fierbinți. Să îmi fie cu iertare, nu judec, dar parcă prea bate la ochi, parcă sunt prea stridente insistențele unora de face isihie sau isihasm pe forum. Cam stranie inflația asta de citate sfinte și ziceri parabolice. Aproape că mă bate gândul că sfinții părinți stăteau și vorbăriau toată ziua, de dimineața până seara, iar seara, mai ales seara, o luau de la capăt. Să îmi fie deci cu iertare, dar pare-se că nu suntem toți chiar la fel de căliți în virtuțile răbdărilor.
Reply With Quote