View Single Post
  #47  
Vechi 13.09.2013, 00:45:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu pretind ca am redat exact faptele ca atare, |Oricum, mi se povestise,si chiar unele aspecte le-am mai aranjat si eu de la mine, sa para mai logic, insa intamplarea e f reala,deci nu e o fictiune !

In ce priveste,legitima aparare,legea veche (acuma nu stiu cum e !) prevedea ca raspunsul trebuie sa fie direct proportional cu forma atacului . Deci, daca ala a intrat in casa cu mainile goale (chiar daca probabil, putea avea 1,90 si 130 kg ) proprietarul nu putea apela la cutit sa isi apere viata .ci trebuia sa-l infrunte pe goliat cu mainile goale (proprietarul putand f bine sa aiba 1,65 si 60 de kg !) Deci disproportia fiind evidenta !
Deci, numai asa ma gandesc ca a puitut fi acuzat de omor, pt ca cealalt nu intrase cu cutit la el !!!

Detaliile sunt foarte importante intr-un caz,poate omul uitase usa deschisa iar celalalt doar a impins usa si dorea sa stea de vorba cu el nu sa-l omoare la el in casa.
Multi oameni au reactii exagerate in momente de stress.
Mai mult ca sigur ca a exagerat.
Poate vecinul venise sa se certe cu el sau sa-l ia la intrebari,iar Acela simtandu-se in inferioritate l-a omorat.Tipic lasilor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote