Subiect: Pana cand?
View Single Post
  #29  
Vechi 18.09.2013, 15:40:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Buna.Nu am citit tot din threadul asta, dar ce voi scrie are legatura cu preotii>

Anul acesta am facut nunta. Sotul este reformat, eu ortodoxa (ambii credem in Dumnezeu si nu prea avem treaba cu traditii si treburi ce tin de fiecare confesiune in parte - Acum astept sa mi se urce unii in cap-.

Ok, la prima biserica la care am fost, Biserica de care apartin, pentru cununie, ni s-au cerut 750!! de lei daca avem o pereche de nasi sau 900!!! de lei daca avem doua perechi de nasi. Am renuntat din start.

Apoi am fost la biserica din cartierul in care locuiesc. A refuzat sa ne casatoreasc pentru ca nasii trebuia sa fie reformati (intre timp ne-am ales alti nasi, ea ortodoxa, el reformat, casatoriti), in plus ne-a zis ca sotul trebuie NEAPARAT! sa se treaca la ortodoxism si sa se lpede de credinta reformata.

Pana la urma, am mers la o a treia biserica, unde taxa a fost oarecum modica fata de prima (250 lei), l-a botezat pe sotul meu ortodox, dar i-a zis ca ii e valabil si botezul reformat. in plus, ne-a sfatuit sa mergem tot timpul impreuna la biserica, atat la reformati, cat si la ortodocsi. sa nu lasam religia sa ne faca sa ne certam, caci pana la urma Dumnezeu unul si acelasi pentru toti crestinii.

deci, cum sa ceri 900 de li pentru o slijba de cununie??!?!

sau, de ce nu te ingroapa daca nu platesti? Nu inteleg, dar ideea e ca chiar sunt oameni cae nu isi permit; si atunci?! ramane decedatul in casa sau il ingropam in gradina faa slujba doar pentru ca nu ne putem permite asemenea sume?!
Reply With Quote