View Single Post
  #2  
Vechi 18.09.2013, 17:22:53
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Te îmbrățișez, frate! Cu bucurie!

Dacă îmi permiți o sugestie (eu, fiind totuși un ignorant dar îngăduie și mie o opinie), aș merge mai întâi pe mâna lui Glykis. Ce zicea ea mereu cred că e demn de luat în considerare - studiază cărțile bune, citește, pune mintea și inima la lucru, ca să devii tot mai om. Acum, cât ești tânăr, că la vârsta mea vei avea multe obligații și nu vei mai avea prospețimea de azi!

În fine, pune început bun cunoașterii și începe cu tine însuți: cunoaște-te!
Asta eu cred că se face așa:
a) implică-te în fapte de viață concrete, așa cum cere starea și situația ta reală, în mediul tău de viață; fii activ, asumă-ți sarcini, dialoghează, împărtășește. Nu lenevi! Nu sta închis, izolat etc. Paralel cu acest proces de implicare concretă în comunitate, caută să iei mereu aminte la tine însuți, cu onestitate.
b) caută să faci consiliere de orice gen; dacă găsești un grup de tineri care fac consiliere, sau participă la vreun grup de dezvoltare personală nu contează pe ce temă, intră și tu! Acolo se fac exerciții care au ca scop central tocmai cunoașterea de sine; secundar dezvoltarea de abilități pentru relațiile cu semenii.
c) baza să fie spovedania deasă și rugăciunea; este uluitor câtă lumină vine în om când se ține la modul serios, după puteri, de spovedanie și de lucrarea rugăciunii.

În rest, citește! Citește și împărtășeșete cu alții care au citit și ei aceeași carte. Scrie, dacă vrei! Încearcă, măcar, un jurnal personal.

Fă-le pe acestea cu răbdare, cu drag, cu inima și nu doar cu mintea. Și vei progresa mult, omenește măcar... (ceea ce nu-i puțin lucru)

Doamne ajută!

P.S. Dacă am învățat ceva până azi, cred că aceasta se datorează unui mic secret. Iată-l: întreabă! Învață să pui întrebări bune! Insistă pe firul lor! Ani și ani, reia una și aceeași întrebare! Această obsesionalitate nu e patologică - e însăși calea cunoașterii vii și profunde. Întreabă și întreabă-te, mereu! Vei cunoaște fioros, într-o zi... (ai grijă, însă, ce și mai ales pe cine...)
P.S.2 - permite-ți luxul să te îndoiești de multe... Doar de Mila Domnului să nu te îndoiești! Și să o cinstești, să o lauzi și să o cânți, după puterile tale, cu lacrimi de recunoștință. Curaj, frate!

Last edited by cezar_ioan; 18.09.2013 at 17:26:43.
Reply With Quote