View Single Post
  #24  
Vechi 04.10.2013, 00:33:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ioan,te rog,cand ai timp,si eu as dori doua clarificari.Prima:un exemplu concret de invatatura predicata direct de Hristos necuprinsa in NT dar cuprinsa in alta sursa recunoscuta in acest mod.A doua clarificare:locurile din NT unde se discuta de conceptul intitulat ,,vamile vazduhului" precum si prima mentionare,in afara scrierilor cuprinse in canon,a acestei invataturi in cadrul traditiei ortodoxe.Punctual daca se poate ca sa inteleg cat mai clar :) Multumesc.
Am ajuns abia acum la computer și mă grăbesc să-ți spun ce m-a frământat între timp: o întrebare. Cum de un teolog subțire ca tine, cu totul erudit față de mine, ai nevoie de o lămurire tocmai în zona unde lupți de mult să ne luminezi - anume, Sfânta Tradiție, Patrologia.
Vezi tu, Pelerinule, în România creștină tot omul e ortodox: și nea Gică, și baba Leana și eu. Ortodoxia e firea noastră, a românilor.
În schimb, pentru a fi protestant și încă unul calvin, e limpede că trebuie să fii ceva mai special. În primul rând e o diferență de calibru intelectual între majoritatea ortodoxă a patriei, care e, pe scurt, numită dintotdeauna "prostimea" sau "talpa țării" și minoritatea calvină din jurul Carpaților.
Ca urmare, pare cel puțin nepotrivit ca un erudit calvin să ceară lămuriri de la un pălmaș oarecare, mai degrabă filosof de mâna a șaptea și poet de-a treizecea (mână). Și ortodox prin fire, prin Botez, nu prin cultură.
Nu că n-aș putea face un mic efort de răsfoire a cărților, pentru a fi exact în afirmații (pe care, oricum, în virtutea cunoștințelor tale sunt sigur că deja le-ai intuit), însă nu îmi dă pace gândul ăsta: oare tu chiar ai nevoie să te lămuresc eu? E chiar așa de mare nevoia ta de cateheză ortodoxă încât m-ai găsit tocmai pe mine capabil?
Să fim serioși, Maestre!
Zi te rog, mai degrabă, ce vrei să zici de fapt, că vremurile sunt iuți.
Reformulează, te rog!

P.S. Între timp mă străduiesc să aduc precizările, totuși. Nu aș voi să te dezamăgesc...:) Doar o oră de liniște îmi trebuie, numai una, pentru a elabora un răspuns scurt (lung?) și la obiect (cu adevărat la obiect). Mă străduiesc, așadar, ai te rog puțină răbdare.

Last edited by cezar_ioan; 04.10.2013 at 00:51:05.
Reply With Quote