View Single Post
  #245  
Vechi 06.10.2013, 02:35:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Mda... Tocmai îmi propusesem să nu mai intru câteva luni bune pe forum (din cauza programului foarte aglomerat pe care-l am în perioada aceasta), iar acum, intrând pentru a scrie un mesaj privat, n-am rezistat ispitei de a-mi arunca o privire peste ultimele mesaje de aici, de pe topic... și, evident, văzând mesajele, nu mă pot abține să reacționez...
Pentru că este incredibil cum se-ncearcă, în secolul XXI, justificarea violenței prin argumente "științifice", "pedagogice" etc etc etc.
Și nu orice fel de violență, ci asupra unor ființe mai slabe decât noi.
De ce?
Pentru că ei sunt copiii noștri, nu-i așa? "noi i-am făcut, noi îi omorâm"... Trist, foarte trist...
Nu-mi propun să contraargumentez (fiindcă prostia susținută în acele comentarii îmi pare prea evidentă pentru a mai fi combătută), dar, pur și simplu, doresc să-mi exprim tristețea și consternarea față de astfel de idei și mentalități ai căror contemporani suntem.
Vorbiți, fraților, cu psihologi, asistenți sociali, pedagogi și cu cine mai vreți dvs, dar să fie competenți și responsabili! Întrebați-i dacă este sau nu traumatizant, pentru un copilaș, să fie "educat" prin forță.
Iar dacă psihologii, asistenții sociali și specialiștii în pedagogie nu vă vor convinge, atunci smeriți-vă, ca Sfinții din Pateric, smeriți-vă și întrebați-i pe copii.
Întrebați-i: ce-ar prefera, să ia nota 2 la școală, sau să fie bătuți cu rigla, la palmă, în fața colegilor?...
Într-unul dintre comentarii (nu le-am citit pe toate, fiindcă deja mă ispitește mânia rău de tot), scria că un copil nu poate fi traumatizat de o bătaie primită de la părinți, așa cum nu este traumatizat de o palmă încasată de la un frate mai mare, sau de un coleg de grădi.
Fraților!
Trezirea!
Una e să o încasezi de la o persoană egală ție, cu aprox. același statut în familie/ mediu social și cu aprox. aceeași forță fizică; alta este să fii lovit (chiar și în mod simbolic) de către un adult, cu autoritate asupra ta (părinte/ educator...), căruia nu i te poți împotrivi fizic și, oricum, nu îndrăznești să i te împotrivești!
Da, fizic e posibil să nu sufere,
dar psihic???
Mă rog, dacă aș intra în top 300 cei mai bogați români, primul lucru pe care l-aș face ar fi să le finanțez acestor "pedagogi" ocazionali o excursie de câteva luni în Coreea de Nord.
De fapt, nu... pentru că, din câte știu, cei care disprețuiesc libertatea și demnitatea altora ar fi foarte ușor capabili să-și desconsidere și propria libertate, așa că le-ar plăcea, poate, grozav de mult regimul de acolo.
E minunat, pentru o anumită categorie de indivizi, pardon persoane, să fie scutiți de sarcina de a gândi și de a lua decizii singuri...
Știu că vă va mira tonul, limbajul pe care l-am adoptat în acest mesaj, știind că, în general, am o atitudine total diferită.
Da, am o atitudine tolerantă față de orice gen de opinie diferită, pe orice temă,
dar,
când se susține exercitarea violenței (chiar și "cu măsură") asupra celor incapabili de a se apăra,
atunci mă apucă furia!
Pentru că sunt creștină!
Uf!... Și tocmai îmi spunea, acum câteva zile, un domn profesor universitar că observă cu tristețe atitudinea unora dintre studenții domniei sale care, deși sunt foarte inteligenți, se tem să aibă păreri proprii, originale... și preferă să repete, în mod mecanic, ceea ce le spun profesorii.
Păi, cum să nu se comporte așa, dacă părinții lor au găsit de cuviință să-i umilească și să-i educe întru viciul și maladia spirituală a obedienței (numită eufemistic "ascultare necondiționată"), printr-o "metodă pedagogică" moștenită din paleolitic?...
Doamne apără-ne și ne păzește!
P. S. Cred că, dacă m-ar fi bătut părinții când eram mică, n-aș mai fi ales eu Teologia. La cât de răzvrătită-mi este firea, cred că, din momentul în care mi s-ar fi permis să iau singură decizii, aș fi apucat-o pe drumuri greșite și imorale, confundând libertatea cu libertinajul.
Slavă Domnului că mi-a dăruit părinți creștini, cu adevărat creștini, care au știut să mă învețe să mă îndrăgostesc de valori precum iubirea, libertatea și blândețea creștinească!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.10.2013 at 02:54:13.
Reply With Quote