View Single Post
  #136  
Vechi 08.10.2013, 16:49:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Desigur că toate acestea sunt idei pur omenești.
Cum spunea Mântuitorul Hristos într-un alt context: "ați desființat porunca lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o".
Am desființat porunca divină a iubirii pentru... pentru nevoia noastră psihologică de a simți că facem parte dintr-un grup privilegiat, ales.
Exact aceeași atitudine pe care o aveau evreii din vechime față de romani și față de străini, în general: ei erau poporul ales, iar ceilalți... păgâni necircumciși.
Trist...
Vezi tu, a apartine nu este totul, mai este o parte importanta, anume CUM apartii, ca madular sanatos sau mai putin sanatos, apartenenta in sine nu poate fi model de fudulie, cu atat mai putin cu cat iti dai seama ca mai ai mult pana a fi o bucurie Trupului si nu motiv de intristare.

Dar tot e mai bine sa fii un madular bolnav dar inca lipit de trup decat unul cu desavarsire retezat desi are inca aparentele unuia sanatos.

Daca stii nitica medicina, nu cred ca trebuie sa-ti mai explic de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote