View Single Post
  #9  
Vechi 22.12.2007, 13:07:53
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Era mai simplu sa nu creeze microbii, dar a avut El planurile Lui.
Daca tu crezi ca ceva nu exista, acel ceva se poate sa existe, totusi. Nu e un argument forte.
Daca eu am vazut la microscop microbii, ce argumente imi poti da ca nu exista? Am vazut naluci? Uite, de exemplu tuberculoza, cum crezi ca se vindeca prin rugaciune? De ce e produsa, de care pacat? De cel de a vizita pe cel bolnav si de a-mi respira acela in fata?
Am fost in sectie de TBC (ca medic), erau si bolnavi spovediti, impartasiti acolo. Erau familii intregi de bolnavi, oameni saraci, cu trupuri slabite de foame, care nu au mai mancat de mult lapte, carne si care au stat in mediu cu alti bolnavi, care le-au dat microbul. Erau si altii, destul de ingrijiti, care pur si simplu au respirat microbul. Am vazut microbul la microscop, pe marginea cavernelor produse de acesta in plaman. Convinge-ma ca nu e adevarat!

Poti sa crezi ca nu e adevarat, sa te desugestionezi, ca in Matrix, acolo in film s-a dovedit a fi o idee adevarata. Poti sa ajungi sa gandesti ca esti printre putinii oameni care detin adevarul ca nu exista microbi (ti l-o fi spus Domnul?), ca esti mai deosebit ca ceilalti. Ai un mod de gandire strict. Daca aluneci mai mult pe acest fagas,poti sa incepi sa crezi ca lumea iti vrea raul, ca doctorii te otravesc! Vezi ca exista caderi de-a stanga, dar si caderi de-a dreapta!