View Single Post
  #212  
Vechi 21.11.2013, 07:36:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
@Alin B,subscriu la tot ceea ce ai scris in ultimele postari.

http://drezina.wordpress.com/2013/07...scolim-copiii/

http://www.familiaortodoxa.ro/2013/0...e-de-jurnal-i/

Nu agreez conceptul de "homeschooling" si oricum nu mai conteaza,acum nu mai am copii de scolit.Citind comentariile de la primul link am ramas surprinsa cum una dinte mame isi instruieste copii acasa(doua fete)dupa sistemul american,ea care a avut doua tentative de suicid la varsta de 13 ani.Refuz sa cred ca nu au fost sau nu sunt probleme psihice ,neurologice .N-am gasit pe nicaieri macar unul din parinti sa spuna cam ce ar face in cazul unui esec,pentru ca vor fi cu siguranta si din astea.
Si eu subscriu!

Acestea sunt fite americanesti-desi americanii chiar au motive serioase sa-si scoleasca copiii acasa din cauza nivelului scazut de cunostiinte,violenta si ateismul din scoli.
Oricat ar spune unul si altul,in Romania inca nu s-a ajuns acolo...

Dupa cum vedeti,numai vedetele si anumiti indivizi rasfatati de soarta au venit cu idea asta,crezandu-se ei si odraslele lor mai cu mot,mai speciali,mai alesi. Este specific persoanelor cu mandria ca familia lor este una speciala si ca ele sunt deosebite de toti muritorii din turma.

Am observant ca ideile acestea prind numai la persoane tanare si neaparat noncorformiste carora viata searbada si regulile fostei generatii le fac rau,ii sufoca.
Daca in trecut se manca intr-un fel,acum se vine cu o alta dieta revolutionara;inainte toti doreau buletin de Bucuresti si faceau sacrificii sa vina la oras,acum ponegresc orasele, fac economii si vand tot pt a-si cumpara case la tara; nasterile erau asistate,acum se face propaganda nasterilor acasa,in baie;etc
Totul trebuie sa fie impotriva,sa fie pe dos.Numai asa ai satisfactia ca nu te pierzi in multime ci ca ai o misiune speciala.

Fiecare poate sa faca ce doreste dar...
-cate dintre familii reuseste sa se intretina dintr-un singur salariu,in timp de parintele"profesor"preda acasa?
-care este procentul de parinti pregatiti intr-atat incat sa predea cu brio fie numai si reguli simple de gramatica,semne de punctuatie si ortografie in lb. romana(fara a vorbi de alte materii)??
-daca scoala acasa se face doar pt a nu lasa copiii in anturaje rele,ce vor face acestia totusi cand vor intalni prima data un anturaj rau in facultate sau serviciu?
-pt a invata un copil sa croseteze,sa taie hartii colorate si sa deseneze nu trebuie sa-l tii inchis intre pereti,poti s-o faci in timpul liber.

In concluzie,este un proiect pt familii deosebite de intelectuali si artisti,eventual vedete locale(actori,antreprenori,vedete de televiziune,neveste casatorite cu magnati,preotese,profesoare sau invatatoare care nu vor sa mai predea,etc).Nu este fezabil la scara larga(Slava-Domnului)ci doar celor cu bani si timp cu nemiluita.
Din pacate,muritorii de rand nu au timp si nici bani.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.11.2013 at 08:05:01.
Reply With Quote