View Single Post
  #522  
Vechi 22.11.2013, 09:48:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ce-am facut sa meritam Sfanta Partasie cu Mantuitorul Hristos? Nu cumva ne cerem osanda?
Nimic nu am făcut pentru a o primi, că nu se dă pe merit. Nici atunci cînd o primim foarte rar.

Citat:
Sunt convins ca nu exista mirean caruia sa nu-i scape chiar nimic la spovedanie; ca sa nu mai vorbim de constientizare a tot ce NU e in voia lui Dumnezeu.
Tocmai, că păcatele se iartă prin multe moduri: rugăciune particulară, Liturghie, Maslu și prin însăși primirea Împărtășaniei.

Citat:
Parintele Ilie Cleopa atragea luarea-aminte a celor ce au tendinta sa ceara Sfintele, mai devreme de 40 de zile (exceptand, evident, copiii, bolnavii si batranii induhovniciti): "Sfanta Impartasanie nu-i bors cu mamaliga, sa poata fi ceruta des, iar duhovnicul stie bine asta!"
Părerea lui. Sfinții Părinți spun taman contrariul.

Citat:
Eu cred ca Sfintele Taine trebuiesc ravnite in fiecare clipa, dar constiinta nevredniciei sa ne coboare pe cea mai de jos treapta a smereniei. Sfintele Taine se iau cu ochii in lacrimi, pentru mila si bunatatea lui Dumnezeu, nicidecum pentru ca ne consideram indeajuns de vrednici si de curati!
Lacrimile sînt dar de la Dumnezeu, puțini se bucură de acest har. Pe cînd conștientizarea a ceea ce se petrece la Liturghie cînd ne împărtășim și înțetegerea nevredniciei ține de noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote