Da, schizochiofrenispismurirea asta, se rezolvă cât ai clipi cu post negru, că începe postul mâine pomâine, din 28 nov și ține până prin 22 ianuarie... așa ar trebui, cu dezlegările cuvenite de sărbători.
În ce constă postul crăciunului? Nu e clar? ''Veți găsi un prunc înfășat...''
Deci în ce constă?
Păi dacă vrei să te ia Cerul de nevastă, trebuie să divorțezi de tine, să lepezi gLumeul și pământul planetartar că nu e planetă și toată ispismurâca satanei care istețește focul păcatelor ca păcătuind să mori cît mai repede ca prostul credool berou foarte care-și zice: sunt bogat, am tată pe Avraam și mamă pe Evangelina, și ca atare am merite strânse din belșug, așa că pot să-mi permit cu ochiulhul... că dacă am merite moștenite, precis mi se datoreză și mie că doar dacă mi-a înflorit țarina oare nu e meritool meu?.. oare nu din pricina mea mi-a rodit țarina îndoit?.. împătrit și însutit? Deci iată că io te-am făcut io te omor... așa își zice omul ce se socotește bogat din pricina superstițiilor păcătoase și învârtoșărilor încurcate cu păcatele direct în duh, în slava lui Dumnezeu. Vai de tine căci tu te îmbogățești în păcate, în fărădelegi, în răutăți și în mândrii beroice căci nu mai ai nevoie de Dumnezeu, nu mai ai nevoie... și dacă nu mai ai nevoie nebune de Dumnezeu atunci pentru ce să-l iubești? Uită-L și te veselește suflete căci nu mai ai nevoie de nimic... poți să te crezi veșnic și mântuit... căci tu având Tată pe Avraam și Evanghelina ești un mântuitor din start și prin urmare nu trebuie să faci altceva decât să dai lecții!
Deci tre' să divorțezi, să lepezi, și să părăsești, să lași în urmă... ca să începi să nu mai fii un viclean ce folosește minciuna la păcat și dezinformare și adevărul la trădare și răzbunare.
Și așa începe creștinul ''sunt bogat, am tată pe Avraam...'' și dacă începe așa atunci se lasă sub slăbiciuni și primește să-și dea mită și să-și permită și privește și se face și se preface și se creatinizează și se lustruie și lucește și e fin ca luxifer și impune moda lu' basmodeu și devine un tempter, un worker, un ermetic, un eretic, un erotic, un judecător corupt, un martor ce poftește să se corupă.
Iar dacă cineva e corupt nu are sens să-l mai cunoașteți, să mai știți despre el ceva, n-are sens să-l mai priviți în suflet, să-i studiați faptele, să-i cercetați credința, n-are rost să-l mai aflați pe prost că fiind prost el are rostul păcatelor ca rost primordial, slujirea idolilor, paza pregătirii jertfelor idolești: libații către oștirile cerului, către Nefertiti, către Baal, către Bell, către, Astarte și către toate chipurile cioplite vopsite cu var, ca năște vase incoruptibile și indestructibile în care sunt turnate toate cărnăriile gLumii.
Deci după roade îi veți cunoaște căci nu poate să facă pom rău roade bune și nici pom bun roade rele și așa nu vă mai pierdeți în marea bănuială a necredinței foarte curioase de bârfe căci are urechi de auzit dar nu vrea să audă ci musai să vadă și văzând vrea să poftească!
Și ce poftește prostul gLumii?
Păi
poftește carne și tot ce iese din carne ca să ajungă un parizel rozaliu frumușel care joacă pe post de mașină de făcut cârnați, salami, crenvurști.
Din carne ies toate spurcăciunile și toată creatina idolească. Cu asta se laudă cel bogat întru fărădelegi, că e sursă bună de t666t.
Și fetele proaste îl cred și superstițioase pregătesc cele mai alese mâncăruri folosind rețetele cele mai cool!
Și împreună fac. Fac... fac... ei lucrezaă, muncesc, trăiesc, se străduiesc, se sacrifică să placă 'Domnului'... adică dracoolui dar ei habar nu au că se sinucid!.. și oricum n-ar importanță fiindcă ei știu cu toții că mor și dacă și așa mor atunci ce mai contează? Principalul e să lucești ca cel mai cool tempter.
Și de unde vine pofta asta de carne văruită prin făină cu ou?
Păi din pretenția de a face altul legea și poruncile dând lecții de valoare și răzbunându-te crunt dacă vezi că altul e vinovat că nu face legea și proorocii.
Păi dacă legea și proorocii e cuprinsă în a face tu ceea ce ai vrea să-ți facă ție altul cum atunci vrei să impui altuia legea pe care tu trebuia s-o ții și s-o păzești? Deci iată desfrânarea evreiască foarte condamnată de Domnul Iisus Hristos... căci fariseii cer altora și obligă pe alții și pun juguri grele în timp ce ei nici cu degetul nu se ating decât de spurcăciunile cele mai îngrețășătoare degustându-le la nesfârșit!
Ce e de făcut?
Nu mai poftiți a fi bogați de carne în duh căci s-ar putea să vă permiteți să păcătuiți când vă vine supărarea înfuriată ca o gogoașă înfuriată și nedreptățită ce vrea să se răzbune strâmb și nedrept, pe toți nevinovații, pe sine neluându-se în seamă.
Și cum se răzbună? Păi mâncă sticlă spartă cu pită ca să se arate victimă în timp ce vă spurcă aluatul și vă otrăvește mărul, numai partea din care mușcați voi!.. apoi... de dor... de carne crudă preparată la cuptor prin înnăbușire în toate felurile coolinare.
Poftă Bună!