View Single Post
  #2821  
Vechi 04.12.2013, 20:58:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Pregătiri pentru sărbătoarea Sfântului Nicolae


Pe 6 decembrie, creștinii ortodocși îl vor cinsti pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei. Bucureștenii sunt așteptați la sărbătoarea Bisericii „Sfântul Gheorghe” - Nou de la Kilometrul 0 al Capitalei, unde se pot închina la racla în care este adăpostită mâna dreaptă a Sfântului, informează TRINITAS TV.

În această seară, moaștele Sfântului Nicolae au fost scoase în procesiune și așezate spre închinarea credincioșilor într-un baldachin special amenajat.În ajunul sărbătorii, părticele din moaștele Sfântului Nicolae vor fi duse la Spitalul de copii ”Marie Curie” din Capitală.

Alături de Sfântul Nicolae și de Sfântul Gheorghe, biserica îi mai are ocrotitori pe Sfânta Parascheva și Sfinții Martiri Brâncoveni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote