View Single Post
  #20  
Vechi 11.12.2013, 09:20:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Mai des mai rar cum reuseste fiecare, dar cu pocainta altfel nu are rost, cu cercetarea de sine si marturisirea pacatelor inaintea Domnului, asistat de un parinte duhovnic sa fim siguri altfel de capul nostru putem sa ne pacalim.
Fără pocăință împărtășirea e spre osîndă! Iar pocăința asta trebuie să fie zilnică, nu numai în marile posturi cu Spovedanie și Împărtășanie la sfîrșit, după care iarăși cîteva luni de ”relaxare duhovnicească”.

Citat:
Protestantismul are o lucrare buna ca opreste pe cei nevrednici ( viata cu pacate grosolane fara gand de pocainta dar cu tupeu sau indiferenta , ignoranta , nesimtire ca aia de imbulzeau pe Domnul ) sa dea buzna la Trupul si Sangele Domnului si ii intoarce la lucruri primare de baza , citirea Scripturilor lepadarea pacatelor grosiere mai rele decat la pagani.
Protestantismul are Euharistie validă?

Citat:
Dar are si una rea ca oprete pe cei vrednici de la impartasanie , oameni cu o viata cinstita care ar putea sa se pregateasca cum se cuvine sa primeasca aceasta bunatate care covarseste orice descriere ( cand e luata ca la Biblie cu toata grija ca altfel e si periculoasa ) si astfel sa traiasca deplin bucuria restaurarii firii omenesti sa aiba viata in ei insisi si asta nu un lucru minor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote