Citat:
În prealabil postat de stireana
Ăsta-i mesaj de înrămat și de agățat pe perete, așa-i de prețios. Bun, s-a înțeles, e permis să stea tovarășul până mijește de ziuă prin cârciumi cu mâna pe ulcică și capul pe țâțele vecinelor de bărdacă, că doar om este. Ba chiar e indicată șprițuirea pentru a căpăta o mai bună luciditate, să nu mai spun că cititul etichetei de pe sticla de poșircă aduce și-o lumină-n ochii tulburi ai convivului, căci vinul de speluncă educă spiritul și cultivă simțurile cel mai bine.
Ca o concluzie, e canonic să fii comunist (sau ce-o mai fi camaradul, pui de securist, neam de comsomolist sau altele) și să faci potecă de la poarta casei până-n crâșmă, bașca să tragi de muieri prin parcări, dar e sărit din lege să te arăți frate cu dracul pe față, trebuie s-o iei așa... mai pe ocolite, mai puști un înotător pe Dunăre, că de, e plictiseală mare să stai noaptea de strajă cu ochii zgâiți spre malul sârbesc, mai pârăști vreun vecin după ce-l asculți la țeavă cu borcanul câteva luni în șir și deja știi cine-i intră-n casă și ce discuții poartă, mai tragi șuturi la babe prin pivnițele securității, așa... de distracție, că doar oameni suntem.
|
Ce am zis eu si ce intelegeti dumneavoastra!
-Eu am zis doar ca orice om cand iese in oras sau se intalneste cu prietenii, cand e vara - cald tare, mai serveste o bere la terasa sau la o petrecere, nunta sau chef mai cinsteste un pahar de vin, insa nicioadata nu am zis ca trebuie exagerat si sa se ajunga la betie! Fiecare om cu capu pe umeri stie care este limita si cand sa se opreasca! Aveea pe acest tema regretatul Gica Petrescu cateva melodii foarte inspirate!
-Evident ca orice barbat isi doreste sa cunoasca o femeie care s-o iubeasca si sa-l iubeasca, iar cand Dumnezeu i da acest lucru, atunci indiferent in ce imprejurare ar fi, indiferent cat de mare ar fi o tentatie, etc, nu-si va insela femeia iubita!
Insa daca este singur si nu are marea bucurie precizata mai sus, atunci daca intr-o situatie intalneste o ocazie, ca barbat singur cam greu de rezistat.
-Iar cu turnatoriile la securitate dupa 1964, in general daca-ti vedeai de servici si familie nu aveai treaba cu "baietii cu ochi albastri" de la securitate! Cel putin aici la Husi ce glume se spuneau si cum se critica regimul la un meci pe stadion ori dupa meci la o masa la "Cina", sau la o tabla, ar fi trebuit dupa logica dumneavoastra ca tot Husul sa fie inchis! Ori nimeni nu a patit nimic din cauza asta.
Ca mai erau unii care din ciuda sau ca sa-ti faca rau te turnau , e adevarat. Insa cand vedeau asemenea denunturi ordinare si securistilor le era scarba si lehamite sa mai stea sa le mai analizeze, si de obicei nu le dadeau curs (ma rog, ca sa nu aiba probleme cu cei de la partid i ziceau denuntatorului "lasati, ca o sa vedem", insa dupa aia nu faceau nimic).
Aveam in ultimii ani doi indivizi aici- prima secretara Maria Roman si secretarul cu propaganda Vasile Munteanu. Cand incepeau cu acele aberatii si tampenii "materialism dialectic" si "lupta impotriva misticismului" radeau de dansii si baietii de la securitate si militie.