View Single Post
  #19  
Vechi 28.12.2013, 17:18:34
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu pot să mă abțin să nu întreb: ce semnificație are sărbătoarea Crăciunului pentru atei?
1. O zi în care nu te duci la muncă, stai acasă, te odihnești, mănânci, bei, te simți bine; sau
2. O zi în care nu te duci la muncă, și profiți pt a-ți face treburile personale, cel puțin pe cele casnice (curățenie, reparații, etc) pt că cele publice evident nu funcționează...???

Și încă o curiozitate am: ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze??? Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei? Cum funcționează o soluție de compromis, o săptămână crezi, cealaltă nu, o dumincă mergi la biserică alta nu, dc te duci anul ăsta de Crăciun la anul te duci de Paști, sau cum??? Un copil îl botezi, altul nu, când moare cineva din familie îi faci parastas, dar la următorul nu-i mai faci?
Din cate am citit traiesti asta pe propria-ti piele. Cum functioneaza casnicia ta?
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote