View Single Post
  #2  
Vechi 12.01.2014, 13:27:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici pot sa va zic (ca sa nu vorbesc din auzite) cum as proceda eu intr-o situatie similara:

1. Sunt cazuri intradevar cand parintii au motive intemeiate sa se impotriveasca unei relatii: de exemplul daca barbatul a fost implicat in infractiuni deoasebit de grave (crime, violuri, proxenetism, talharii, etc) sau daca a facut puscarie, sau daca e violent, betiv, neserios, etc!
Insa din ce ati spus nu este cazul de asa ceva!

2. Daca dumneavoastra il iubiti cu adevarat pe respectivul barbat, dar si el va iubeste (si a demonstrat acest lucru prin fapte concrete), atunci -indiferent ce zic parintii (neavand motive intemeiate si rezonabile)- normal mi se pare sa ramaneti impreuna!

Aici pot sa va spun cum as proceda daca m-as confrunta cu o situatie similara: deoarece in momente de acest gen (mai tensionate), barbatul trebuie sa-si pastreze "sangele rece" pentru a actiona cu luciditate si hotarare, as proceda astfel: intai stabilim o pozitie comuna intre 4 ochi, iar apoi mergem impreuna la parinti, le explicam cu calm situatia, dar si fermitate, explicandu-le ca ne iubim si ca vrem sa fim impreuna.
Daca, cu toate acestea, si fara a putea aduce un argument rezonabil, parintii se opun in continuuare relatiei, atunci- cu toata parerea de rau- normal mi se pare sa ramaneti impreuna si sa-i lasati un timp pe parinti sa se mai calmeze, sa analizeze la rece situatia si sa ajunga la concluzii rezonabile.

Argumentul ca dumneavoastra castigati mai mult nu mi se pare unul rezonabil! Intr-o relatie adevarata, bazata pe sentimente autentice, pe iubire, respect si buna intelegere, nu are relevanta cine castiga mai mult sau mai putin, atata timp cat ambii parteneri muncesc cinstit si presteaza o munca utila societatii, oricare ar fi ea (de la tractorist la doctor).
Reply With Quote