View Single Post
  #5  
Vechi 15.01.2014, 22:15:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Un frate îl întrebă pe avva Pimen:
– Am făcut păcat mare și vreau să mă pocăiesc trei ani.
– E mult.
– Dar până-ntr-un an?
– E mult.
Cei de față ziseră:
– Până în patruzeci de zile?
– E mult. Apoi adăugă: eu așa spun, dacă din toată inima se pocăiește omul, și nu păcătuiește mai departe, și în trei zile îl primește Dumnezeu.

*************************

A mai spus avva Pimen: nu locui în locul unde-i vezi pe unii că au pizmă pe tine, fiindcă nu înaintezi.

*************************

A mai zis: este câte un om care pare că tace, dar inima lui îi osândește pe alții; unul ca acesta vorbește neîncetat; și este câte unul care de dimineața până seara vorbește, și rămâne tăcut, adică nu vorbește nimic fără folos.

**************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă văd ceva, ești de părere să spun altora?
– E scris „cine răspunde înainte de a asculta cuvântul, nechibzuință îi e, și defăimare“. Dacă ești întrebat, spune, dacă nu, taci.

***************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă-i dau fratelui meu puțină pâine sau altceva, demonii pângăresc fapta, ca și cum ar veni din plăcere omenească.
– Și dacă vine din plăcere omenească, noi trebuie totuși să-i dăm cele trebuincioase fratelui.
Și i-a spus pilda aceasta:
– Doi plugari locuiau în același sat, iar unul dintre ei, semănând, a treierat puține (roade) și cu neghină, pe când celălalt, neîngrijindu-se să semene, n-a secerat nimic-nimic. Dacă vine foamete, care din cei doi va trăi?
– Cel care a treierat puține roade, și cu neghină.
– Așa și noi, să semănăm câte puțin, fie și cu neghină, ca să nu murim de foame.

***************************

Un frate l-a întrebat pe avva Pimen:
– Mi-a rămas o moștenire; ce să fac cu ea?
– Du-te și peste trei zile vino, că o să-ți spun.
El veni, cum îi hotărâse bătrânul, care îi spuse:
– Ce să-ți spun, frate? Dacă-ți spun „dă-o la biserică“, acolo se fac ospețe. Dacă-ți spun „dă-o neamurilor tale“, atunci n-ai răsplată. Dacă-ți spun „dă-o săracilor“, ești fără grijă. Deci fă ce vrei, nu e treaba mea.

Eu mai inteleg asta si sub alta forma: "Dă din ce ai mai scump si nu din ce-ti prisoseste. Ca daca duci la biserica din ce ai mai scump, dar celor saraci nu faci milostenie pretextand ca nu ai, desi daca ti-ar cere Biserica... ai gasi, inseamna ca esti fatarnic, fiindca vrei sa-i slujesti Bisericii, dar Il neglijezi pe Hristos!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote