View Single Post
  #212  
Vechi 19.01.2014, 16:44:16
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Intotdeauna, cand suntem tentati sa raspundem celor care ni s-au adresat, sau fata de care ni se pare ca suntem indreptatiti sa avem o alta parere, am observat ca ori avem o atitudine mai mult ostila decat binevoitoare, ori - si mai grav - aruncam cu binecuvantari in varful tepuselor!
Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Alin, o sa ma scuzi desigur daca deja rid. Tare. Am intilnit o multime de indivizi ca tine,
(...)
Increderea ta in ce ai invatat la scoala chiar nu ma impresioneaza citusi de putin. E doar un indicator al increderii tale oarbe in oameni. Asa ca daca te intreaba cineva daca crezi in Dumnezeu fii sincer si raspunde ca nu, ca de fapt tu crezi in alti oameni ca si tine…
(...)
Deja stiu ca tot ce poti face e sa te inchini la Einstein, nu e cazul sa mi-o spui din nou. Cind in schimb vrei sa ai o minte libera, sa ma anunti si pe mine.
(...)
Chiar nu e necesar sa arati cit de NEcrestin esti. Deja am idee.
Prima intrebare care apare, este: "Tu cui crezi ca te inchini?". Citeste si reciteste de cateva zeci de ori ce ai scris. Adica nu atat ce, ci cum ai scris. Cumva ti se pare ca atitudinea ta starneste aplauze la scena deschisa? In cazul asta, poate ar fi fost mai indicat ca nick-ul tau sa fie scris legat si cu majuscule. Ar exista sansa ca macar unii, sa treaca peste genul acesta de mesaje, fara sa le mai citeasca. Altfel... nu e bine!
Imi amintesc de o intamplare din Pateicul egiptean. Un monah (cred ca avva Pimen, dar nu sunt sigur) a trecut in drumul lui printr-o piata si a vazut o acrita destrabalata care juca pentru oamenii din jur. Intrebat mai tarziu, de ce s-a tulburat, monahul a raspuns: "Vai mie, pacatosul, ca eu nu ma ostenesc sa plac lui Dumnezeu, pe cat de mult se ostenea femeia aceea sa placa oamenilor!" Tu cui vrei sa placi? Lui Dumnezeu, sau oamenilor. Ca sa te parafrazez, pe mine nu m-ai impresionat. Nu pentru ca nu ai fi erudit. Si Origen era, si Arie era, si multi "sictiriti" de atata dogma!... Dar, daca te-ai cunoaste mai bine, ai intelege ca undeva ai trecut pe partea cealalta a prapastiei si nici n-ai sesizat! Tu ai putea sustine ca ma insel, dar iarasi te sfatuiesc: reciteste cu atentie si realizeaza ca "tonul face muzica"!... Daca mergem pe astfel de "note" ar fi trebuit sa intelegi singur incotro te indrepti si tu si cei pe care ii antrenezi in polemica!

P.S. - Sper sa nu te scuzi, cum ca eu, X si Y de pe acest forum, au aceeasi aroganta, ba si o incarcata doza de ignoranta pe deasupra. Fiecare cu "mobila" lui. Aici e un forum ortodox, iar daca ne mai atacam intre noi, sunt ispitele noastre, de care suntem sau nu, constienti... Ceilalti, pot veni, pot asista, dar la un moment dat... "usile, usile..." se inchid in spatele vostru! Parafrazandu-l pe parintele cu nume predestinat, caruia tu ii dai multa dreptate, care isi da licenta in dogmatica si care este la a doua facultate pastorala, suntem si noi cu "calitati pozitive" si "calitati negative", sau altfel spus, victime ale ecumenismul asta, cand bun, cand rau!... Dar noi intre noi avem voie... Ceilalti... nu sunt vaccinati!
Si... poti sa si razi. Tare! Dar ma tem ca razi singur! Noi suntem prosti si... nu intelegem!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote