View Single Post
  #124  
Vechi 19.01.2014, 20:19:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs down

Buna seara, mai am si eu o curiozitate...morbida, de altfel. Cei care ati sustinut ca ati avut si dvs animale, dar cand s-au imbolnavit nu le-ati mai dus la doctor, ce ati facut, practic, cu ele, le-ati lasat sa moara cu zile sub ochii dvs, sa se chinuie, sa se imputa de vii, sau le-ati dus undeva departe sa nu le mai vedeti -la subsol, pe maidan, pe camp, in padure, etc ? Acum nu-i votrba, ca am auzit o poveste prin vecini si cu un om batran care desi fusese operat in urma cu cateva saptamani, nu a mai putut manca, si nimeni nu a considerat necesar sa faca nimi c pt dansul, nici macar sa-l duca inapoi la spital sa vada ce nu e in regula, daca se mai poate face ceva, considerand ca s-a facut deja tot ce era omeneste posibil... Oamneii au o ideee foarte persobnalizata despre acest "tot ce e omeneste posibil"...se pare ca ce ept unii nu e pt toti...Pt unii de exemplu acest tot ce e omeneste posibil inseamna sa mearga pana la farmacie sa intrebe daca exista ceva pt pofta de mancare pt cineva, om sau dobitoc, care nu a mai mancat nimic de vreo doua saptamani....daca nu...asta e, asa a vrut Dumnezeu... de parca ignoranta, lenea, lipsa de preocupare si neascultarea sfaturilor (medicilor, farmacistilor, etc) ar face parte din planul lui Dumnezeu...acum poate ca vcitima (daca e vb de un om, desigur) are si e a partea ei de vina "karmica", daca are asemenea rude, sau poate totul se intampla pt a-i trezi constiinta, dar ma tem ca nici rudele nu vor fii recompensate pt marea lor purtare de grija, indiferent de pacatele victimei...din cate imi amintesc, parca cu totii aveam de ales, la un moment dat... (iar judecarea si "pedepsirea"aproapelui nu facea parte dintre alegerile cele bune...)
Reply With Quote