View Single Post
  #54  
Vechi 24.01.2014, 19:02:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca realizezi cat de speciale au fost acele circumstante, nu?
Si oare de ce a ales sa fie ortodox si nu "crestin ecumenic" sau ceva de genul?
A fost oare o alegere intamplatoare?

In cazul lor, naivitatea era de inteles, erau uniti omeneste in primul rand, prin amenintarea comuna.
Din cate imi aduc aminte insa, asta nu le anula constiinta identitatii confesionale, aveau loc din cand in cand dispute in acest sens.

Este destul de greu insa sa intelegi si mai ales sa accepti ca exista astfel de bariere care vin parca intr-o contradictie flagranta cu latura umana a relatiei ce exprima dimpotriva, o unitate cvasi-desavarsita (inca o data, avand in vedere circumstantele si amenintarea comuna).
Circumstantele botezului lui Steinhardt au fost, si nu au fost speciale.
Nu au fost, pentru ca din ce in ce mai mult, crestinismul este dat la o parte si chiar persecutat in lumea de azi. Inchisorile comuniste au fost un caz extrem. Dar in viata de zi cu zi a unui om, mai ales traind in occident, ne simtim tot mai singuri, tot mai uitati, si chiar avem parte de o anume agresivitate sau ostilitate, cel putin ideologica. Un exemplu personal recent: acum cateva zile un vecin (anonim) ne-a pus biletele pe sub usa pe care scria 'suntem impotriva sectelor, credem ca sunteti o secta'. Si asta, banuiesc, doar pentru ca au observat ca se vede o cruce si icoane cand se deschide usa, sau poate au auzit ca cantam rugaciuni si acsultam muzica religioasa - stiu eu? Au scris si ca sotul meu m-ar inchide in casa Exemplu clar de prejudecata antireligioasa, care imi aminteste de ce idei aveau romanii pagani despre crestini (ca ar fi atei, ca mananca copii etc).
Si: Predam religia a scoala intr-un mediu in general ateu ostil. Crestinismul este mereu atacat de mass media.
In aceste conditii, nu este normal sa ne simtim mai apropiati ca oricand de crestinii de alte confesiuni? La fel ca Steinhardt in inchisoare de codetinutii catolici si protestanti?

Doi: Nu stiu de ce toti ati reactionat zicand ca da, dar a ales sa fie ortodox. Pai eu nu propuneam sa trecem la un crestinism al 'celui mai mic numitor comun'. A ales sa fie ortodox, dar sa participe la dfialogul ecumenic pe viu, si sa creada in prezenta harului la ceilalti, si sa invete ce este de invatat de la ei (de aceea ii si tot citeaza, si pe catolici, si pe protestanti). Nu am zis de loc ca ar trebui sa ni se anuleze constiinta identitatii ortodoxe din cauza ecumeniei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote