View Single Post
  #58  
Vechi 24.01.2014, 19:44:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Marcu 9, 40
Hristos a facut si afirmatii care par sa se contrazica. Sunt mai degraba antinomice.
Multumesc.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mi-a placut atitudinea ta de a recunoaste ca nu stiai.
Cu siguranta este si vina mea pentru ca unii oameni inteleg ca eu as sustine ca le stiu pe toate. Eu nici sustin, nici nu cred asta. Doar ca multe dintre parerile unor de pe fom sunt gresite. Si e normal sa atragi atentia cuiva cand greseste. Probabil ca nu am cea mai potrivita abordare si asa dau de inteles altceva.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Insa mi se pare, iarta-ma si nu o lua personal, o forma de orgoliu de a nu recunoaste la ceilalti ce este bun si de valoare, si de a pretinde ca Dumnezeu nu poate fi prezent, intr-un mod pe care noi nu il stim, si la ceilalti.
Poate la unii mai mult decat la unii crestini ortodocsi. Am toata admiratia pentru unii de alte confesiuni pe care ii cunosc, si care traiesc evanghelia mai profund decat mine. Iar cineva care in cauta pe Hristos, care crede in El si in Sfanta Treime, care incearca sa il urmeze, poate depasi si invataturile gresite prezente altfel in biserica in care se afla.
De data asta nu e vorba de orgoliu. Si nici nu neg faptele si calitatea umana a unora ce fac parte din alte confesiuni. Dar fiind buni si milostivi nu ii face automat crestini. Exista oameni de o calitate exceptionala si in alte religii, nu doar in crestinism. Dar asa cum religia budhista are principii de viata foarte bune si aplicandu-le te poti inclusiv inalta spiritual (intr-un anumit fel), dar nu este o religie mantuitoare, asa si cei din alte confesiuni sunt niste oameni deosebiti dar nu fac parte din Biserica lui Hristos. Si asta nu o spun eu, asta o spune Biserica.
Stie cineva de comportamentul imoral al lui Arie? Nu. Arie a fost condamnat de Biserica si exclus din Biserica, anatemizat pentru ca invata gresit. Acelasi lucru il fac si celelalte confesiuni. Ei nu fac parte din Biserica lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'Refuz sa cred' inseamna in limba romana, daca nu m-am instrainat eu, 'refuz sa accept', 'nu accept'. Intotdeauna facem asta, alegem ceea ce credem, inclusiv tu, cand ai ales sa crezi ca oricine nu este ortodox nu poate fi numit crestin, caci nu este un consens in Orthdoxie in aceasta privinta.
Ba e consens. E consens intre cei care marturisesc invatatura ortodoxa. Ca exista unii care nu vor sa accepte e cu totul altceva.
Am sa fac un exercitiu de logica. Sigur l-am mai facut.
Ce e erezia? O invatatura de credinta gresita.
Fac parte ereticii din Biserica? Evident ca nu.
Au celelalte confesiuni invataturi de credinta cresite? Da.
Prin urmare sunt eretici si nu fac parte din Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote