View Single Post
  #84  
Vechi 25.01.2014, 15:47:06
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inviera Domnului nu este o minune. Este un lucru cu totul normal - cum putea moartea sa Il cuprinda pe Creatorul Universului?
Minunea (daca vrem sa o numi astfel) este ca s-a facut om si a putut sa se coboare pana la moarte.

Or aici nici nu vorbim de inviere. Vorbim de o lumina care apare in timpul slujbei de Inviere.

Despre veridicitate: Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa. Nu poti, decat daca esti de rea credinta. Cee ace nu pari din ce scrii ;-)


Al doilea AHA. Dacă mă faci să-l rostesc și pe al treilea, fără supărare și te rog să mă ierți, dar eu nu te mai consider ortodoxă.


"Toată istoria creștinismului nu este altceva decât istoria unei singure și unice minuni, a minunii Învierii lui Hristos, care se continuă neîntrerupt în inimile creștinilor, zi de zi, an de an, veac de veac, până la cea de-a Doua Venire." - al nostru părinte Iustin Popovici

Și Sfântul Apostol Pavel ce spune despre asta? Și alți sfinți de-ai noștri? Bâjbâim sau cunoaștem?

Last edited by stireana; 25.01.2014 at 15:49:44.
Reply With Quote