View Single Post
  #74  
Vechi 28.01.2014, 23:49:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
ok! sa avansam un pic de la nivelul de "gradinita"... care-i parerea ta despre tocmai incheiata "saptamana de rugaciune" pentru unitatea crestinilor? ca desi are o vechime de peste 100 de ani, unitatea nu da semne de... unire (nici macar toleranta) :D
in fine... in ce categorie ai incadra aceast eveniment? ca fiind ecumenism "bun" sau ecumenism "rau"?? lumineaza-ma!!
Daca cineva e impotriva ecumensimului nu inseamna ca e scutit sa stie invatatura ortodoxa. Daca nu intelegi desi am repetat de trei ori ce as mai putea sa adaug. De la tine aveam pretentii, pentru ca Dalian am vazut ca nu prea stie despre ce vorbeste, doar ca scrie impotriva ecumensimului, fara sa stie exact care e invatatura ortodoxa.
Nu ai citit pana acum mesajele mele? Chiar zilele astea am scris pe alt topic si despre saptamana de rugaciune. Daca tot nu ai inteles ca eu sunt impotriva invataturii ecumeniste si ma intrebi aiureli din acestea inseamna ca discutia e tot la nivelul gradinitei. Dar din partea ta, nu a mea.
P.S. E posibil ca neintelegerea sa se datoreze faptului ca nu ai inteles exact ce e ecumenismul si care e invatatura ortodoxa. Erezia ecumenista doreste sa uneasca toate cultele, fara sa fie aceeasi credinta, fara sa se tina cont de erezii. Biserica Ortodoxa a cautat dintotdeauna sa converteasca pe cei din afara ei la ortodoxie, eu la asta ma refer.

Last edited by catalin2; 29.01.2014 at 00:17:05.
Reply With Quote