View Single Post
  #294  
Vechi 31.01.2014, 00:10:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu stiu daca tacerea voastra este din cauza ca v-am bombardat cu lucruri care nu va privesc si nu va intereseaza, sau ca v-ati vorbit sa ma lasati in pace ca sa nu mai infestez forumul cu ecumenism ;-)
Dar in fine. Ce incerc eu sa fac nu este (sper) doar sa polemizez. De-a lungul anilor m-am tot intrebat ce ma face sa tot revin si sa discut si sa ma supar, sa ma tulbur, sa ma intristez si sa folosesc atata timp sa va scriu. Cred ca unul din motive este ca tin la voi, si vreau pe de o parte sa inteleg ce se petrece in Romania, iar pe de alta sa va comunic din felul in care intelegem ortodoxia si in alte parti, si sub alte lumini culturale. As vrea tare mult ca si tu, Catalin, sa intelegi ca se poate sa fii deschis fata de ceilalti crestini fara sa fii 'ecumenist' in sensul negativ de relativism si edulcorare a ortodoxiei. Si ca nu este vorba doar de doi trei aiuriti manipulatori care nu folosesc limbajul dur din citatele atat de mult vehiculate pe internet.
De asta as vrea sa dau acum, si mai tarziu, referinte bibliografice si citate care sa ne scoata putin din searbada (in parte) polemica in care parem sa ne infundam.

Dar iata o mica lista de articole si carti interesante pentru temele: cum trebuie intelese canoanele, felul de primire al neortodocsilor la ortodoxie, structura si esenta Bisericii, si filetism.
Autorii sunt departe de a fi ecumenisti, in sensul definit ai sus de voi, adica sunt foarte cunoscatori ai parintilor si foarte critici la adresa confesiunilor occidentale.

ERICKSON, J.H., « Reception of Non-Orthodox into the Orthodox Church », Diakonia 19/1-3 (1984-85) 68-86.
ERICKSON, J. H., « The Orthodox Canonical Tradition », St Vladimir’s Theological Quarterly 27/3 (1983) 155-167.
MEYENDORFF, J., « Ecclésiologie: les sources canoniques », dans J. MEYENDORFF, Initiation à la Théologie Byzantine. L’Histoire et la Doctrine, Initiations générales, Cerf, Paris 1975. (p. 107-122)
AFANASSIEFF, N., L’Église du Saint-Esprit, traduit du russe par Marianne Drobot, Cogitatio Fidei 85, Cerf, Paris 1975.
Meyendorff, Jean, Living Tradition, Crestwood, Ney York, St. Vladimirs Seminary Press, 1978.
VOGEL, C., « Communion et Église locale aux premiers siècles. Primatialité et s
YANNARAS, C., Vérité et unité de l’Église, Axios, Belgique 1989. (tradusa si pe romanerste dar nu o gasesc acum)
Thompson, F.,
ZIZOULAS, J.D., L’Eucharistie, l’Évêque et l’Église durant les trois premiers siècles, traduit
du grec par Jean-Louis Palierne, Théophanie, DDB, Paris 1994.
_______, « L’Église locale dans une perspective eucharistique », Messager de l’Exarchat du
Patriarche russe en Europe occidentale 97-100 (1978) 35-48.

Ma opresc aici. Din pacate vroiam sa mai copiez unele dintr-un document care este pdf si nu am timp sa le copiez manual pe toate.
Va urma.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote