View Single Post
  #92  
Vechi 01.02.2014, 01:07:32
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu ce am scris pana acum nu numai pe acest topic, dar si in toate mesajele? Daca nu ai citit niciun mesaj al meu de ce vorbesti doar ca sa scrii ceva? Sau mandria nu te lasa sa spui ca te-ai inselat si continui la nesfarsit cu o prostie, sau nu mai intelegi limba romana. Te legi aiurea de un cuvant, care o sa fii surprinsa ce inseamna. Ecumenism si ecumenic sunt acelasi cuvant, sunt cuvantul oikoumene din greaca. In vest folosesc chiar "ecumenic", de exemplu adunarea ecumenista se numeste Conciliul Ecumenic al Bisericilor. De aceea ti-am zis ca protestantii au luat cuvantul din ortodoxie. Si ecumenism si catolic sunt cuvinte din ortodoxie, numai ca le-au luat altii si le-au schimbat sensul. Ceea ce am scris am luat din aritcolele ortoodxe impotriva ecumenismului. Cauta tu un articol de acest fel si vezi ca spune ce am scris si eu. Atata discutie pentru o prostie.
Păi atunci să lăsăm mândria de-oparte și să buchisim la rădăcina cuvintelor, ca nu cumva să confundăm mândria cu încăpățânarea sau înșelarea cu prostia (de-a scrie ceva) și astfel să persistăm în erori! – aici cred că e valabil pentru toată lumea care vrea să aparțină dreptei credințe ortodoxe!

Cum nu cunosc nimic din limba greacă am căutat informații despre acest cuvânt... În cartea sa, Ortodoxia și Ecumenismul, care are ca și subtitlu cu litere de-o schioapă „De ce un creștin ortodox nu poate fi ecumenist” , Arhimandritul Serafim Alexiev, ne lămurește explicit: Cuvântul "ecumenism" provine de la grecescul oikoumene (a locui, a popula). Prin urmare, "ecumeni" este pământ populat, locuit, „oicumena", și la început prin acest cuvânt era desemnată o regiune a pământului nostru, populată cu oameni.

Adică, termenul de ecumeni ,în original oikoumene, va să zică nu înseamnă a PROPOVĂDUI, a învăța, a preda o nouă credință... ci a LOCUI, a POPULA!! (eventual de înșiși oamenii care sunt deja în adevărata credință, botezați, cuminecați).

Biserica lui Hristos, în vechime, prin cuvântul "oicumena " definea pământul și locuitorii lui (Mt. 24, 14; Lc. 21, 25; Apoc. 3, 10; 12, 9). Respectiv, adjectivul "ecumenic" înseamnă "universal", adică privitor la întregul pământ și populația lui, mai zice Arhimandritul!

Seamănă mult cu porunca „creșteți și vă înmulțiți” din Geneză! cred eu. Că Adam și Eva mă gândesc, nu trebuiau convertiți la dreapta-credință, ci erau deja – oicumenici -.

http://www.moldovacrestina.info/wp-c...ismulfinal.pdf

Mi se pare că nu e bine să ne aruncăm așa cu interpretările că am mai auzit de cazuri când de exemplu, unii oamenii prin căsătorie înțeleg că e bine „s-o facă” pentru că averea stă /se produce „în familie”, dar fiecare trăiește de capul său (cu cine vrea) și la modul „cool” numesc asta „relație deschisă”, căsătoria pentru ei însemnând ceea ce omul „obișnuit” înțelege prin tranzacție sau contract (nu-i spun afacere că deja intrăm în grotesc)... și ce rezultă de aici? Că ridiculizând instituția căsătoriei acești inconștienti au determinat generațiile de după ei s-o considere o piedică? O pierdere de timp și de „ocazii”? nu știu dacă e așa! La o atentă cercetare, oricine observă caracterul deplorabil, de profitori al subiecților unui astfel de trai, dar din nefericire, răul se „prinde” repede!

Termenul modern de „ecumenism” a fost inventat și introdus în uz de John Mott (1865-1955), cunoscut lider franc- mason și președinte al I.M.K.A. Acest lucru s-a întâmplat la congresul I.M.K.A, Edinburg, Scoția, în 1910, când fost pus începutul mișcării ecumenice.
Observi DIFERENȚA?? Mișcare ecumenică?? Adică, nu MISIONARISM, nu PROPOVĂDUIRE, ci o INVENȚIE - Ecumenism!!
John Mott NU a ales pentru desemnarea acestei micări cuvântul latin occidental "universalism" (de la universum - univers), ci analogul grecesc "oecumenicos" (de unde și "ecumenism"), care se referă numai la Ortodoxie, ca religie cu adevărat universală.

Un fel de șah-mat!

A luat/ scos/ prădat „oicumenii” – reprezentând populația DEJA botezată ortodox și i-a ÎNLOCUIT cu rătăciții pământului, aparținătorii cultelor diverse ,care sunt atât de multe că te ia cu amețeală!! și pe care i-a arătat lumii ca adevărații creștini (că-s și ortodocși nu mai contează din moment ce sunt în „adevăr” în ipoteza lui). Și de fapt ce avem? Lupii în blană de oaie!! Predătorii.. terminatorii... :)

Așadar, noțiunea de "universalitate" care întotdeauna era atribuită doar Bisericii Ortodoxe, astăzi se aplică la o nouă mișcare, străină de Ortodoxie, zisă "ecumenică". Asemănarea exterioară însă nu dovedește identitatea interioară. Așa cum zice un proverb latin: "Si duo dicunt idem, non est idem", adică "Dacă doi spun una și aceeași, nu este una și aceeași".
Sfântul Ioan Teologul, Văzătorul de Taine ne poruncete să nu schimbăm nimic din ceea ce am primit la început, adică să nu adăugăm nimic și să nu scoatem nimic din ceea ce ne-a poruncit însuși Duhul Sfânt (Apoc. 22, 18-19), altfel pierdem posibilitatea de a fi părtași la viața dumnezeiască, de care se fac vrednici doar cei care au rămas "credincioși până la moarte" (Apoc. 2, 10).

Eu am înțeles că nu însuși cuvântului ECUMENIC i s-a furat semnificația (de universalitate), ci practic a fost golit de sens, prin indicarea altor oameni ca fiind adevărații creștini, ei nefiind dealtfel decât niște impostori și ca o consecință, numindu-se pompos: Mișcare Ecumenică! Pentru ca lumea cea mare să creadă că e vorba despre ortodocși! Foarte discret este scoasă și denumirea completă a Bisericii Creștin-Ortodoxe, numindu-se "simplu": Biserica Creștină!! Ortodoxă e cam.. politic! Interesant, nu?

Deci Ecumenic = universal, credință dreaptă aparținând ortodocșilor botezați ,cu precădere de la Hristos încoace!

Ecumenism = regiune locuită, populată cu oameni (inițial de către drept-credincioșii vechiului Testament) și care în prezent „se roagă” pentru unitate frățească!! PFFFFFFFFF.....

Dacă în continuare persist în prostie, lamureste-mă concret! Ironiile, miștourile și bla-blaurile le ignor instant!
Reply With Quote