View Single Post
  #24  
Vechi 07.02.2014, 02:19:58
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti? Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?

Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu: [/quote]

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?
Pe ce bază? Pe baza a cum erau creștinii, între anii 0-1054. Ce făceau? Cînd? De ce? Cum? Scripturistic? Sigur că da, dar asta ține deja de catehism, de dogme, de Adevărul, care e foarte cuprinzător. Deschizi alte topicu, și aștepți cu răbdare să primești răspunsurile scripturistice. Cine nu cunoaște Sfînta Scriptura, să nu-ți răspundă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:
Pardon ? Dragul meu, unde o iei, pe arătură ? Nu-i voie. Dar cine învață pe oameni poruncile omenești ? Biserica Creștină, învață doar poruncile dumnezeiști ! De unde știm ? Ia uite de aici, din Scriptură:

Matei 28, 19: "Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile,"
Ce anume să învețe Sfinții Apostoli toate neamurile ?
2 Tesaloniceni 2, 6: "predania pe care ați primit-o de la noi."
Care e predania ce am primito de la Sfinții Apostoli ? Cea omenească ? Nu. Cea după Hristos.
Coloseni 2, 8: "să nu vă fure mințile cineva cu filozofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos."
Ce facem cînd ținem predania ce am primito după Hristos ? Suntem lăudați !
1 Corinteni 11, 2: "Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat."
Predaniile în Hristos de la Sfinții Apostoli, sunt doar în epistole ? Adică scrise ? Nu, sunt și în cuvînt, adică vorbite:
2 Tesaloniceni 2, 15: "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră."
Nu cumva Sfinții Părinți, prin Duhul Sfînt ne-au lăsat din gură în gură, apoi au și scris, învățătura/predania care nu e doar în epistole, ci și în cuvînt ? Ba da. De unde știm ?
Evrei 13, 7 "Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința."
Deci zice că ne-au grăit nouă, aceea e și Sfînta Tradiție. Adică ce nu este în Biblie, și care există dinaintea Bibliei, pe care s-a format și scris Biblia. Ce știa Moise înainte de Pentateuh ? Toată Legea din Pentateuh ! Asta știa ! Apoi a scriso. Întîi a vorbito. Deci să ascultăm pe Sfinții Părinți ? Da. De ce ?
Luca 10, 16: "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine."
Cine ascultă de Sfinții Apostoli și de episcopi, preoți și diaconi, care i-au lăsat Apostolii în cetăți, și care sunt Sfinții Părinți ?
Ioan 10, 27: "Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine."
Și cine nu ascultă pe Sfinții Apostoli și pe Sfinții Părinți ?
Ioan 8, 47: "Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu."
Dar avem voie să înțelegem cuvîntul lui Dumnezeu după cum primim de la duhul ? Nu:
2 Petru 3, 16: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."
Și-atunci despre ce duh e vorba ? Nu cumva duhurile proorocilor mincinoși, adică duhurile satanei ? Ba da:
I Ioan 4, 1: "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
Duhul Sfînt ne arată cînd vor veni și cine sunt duhurile satanei ? Da! Uite:
I Timotei 4, 1: "Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor."

Bucurii.
Reply With Quote