View Single Post
  #27  
Vechi 07.02.2014, 02:51:30
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Mai departe:

Spui de versetul
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1 Timotei 2:4 "Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos"
Total de acord. Așa spunem și noi, creștinii.

Cine-a spus altceva? Sfinții nu sunt mijlocitori între Dumnezeu și oameni, ei doar se roagă pentru noi la Dumnezeu, iar Dumnezeu dacă vrea îi ascultă, dacă nu. De unde știm asta ? Din Biblie, sigur că da, dragul meu:

Apocalipsa 5, 8: "cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților."
Apocalipsa 8, 3: "și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului."
Apocalipsa 8, 4: "Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților."

Și poți să fi sigur că noi cînd cerem sfinților să se roage pentru noi, fi sigur că ei se roagă, nu stau și se uită.
De unde știm ? Pentru că ei vor judeca lumea:

I Corinteni 6, 2: "Au nu știți că sfinții vor judeca lumea?"

Și eu tare cred că îi ascultă Dumnezeu Hristos pe sfinți, ce se roagă ei pentru noi. Uite de ce cred asta :

Ioan 15, 14-15: "Voi sunteți prietenii Mei, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute".

Teme-te nu de Ortodoxie, care e singura și unica Biserică Creștină ce mai există pe pămînt, ci teme-te de cuvintele acestea ce ți le-am scris din Sfînta Scriptură.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 02:55:02.
Reply With Quote