View Single Post
  #10  
Vechi 12.02.2014, 22:55:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pe mine ma fac sa zambesc asemenea topicuri. Sa invidiez pe altii la ce candoare au ajuns astfel incat sa sufle si in iaurt,si sa isi analizeze cel mai mic gest daca e pacat sau nu .Eu ma oparesc inca cu pacatele mari si clasice .
As fi vrut sa zic ca nu e potrivit sa cautam in detalii ,pacatul in tot ce facem.Ca mai bine sa cautam dragostea care este sursa virtutii ,si care este omoratoarea pacatului . Caci pacatul nu se invinge cu mici reguli ci cu mari fapte si schimbari interioare .
Sa nu fim ca in parabola celor care strecoara tantaryul si inghit camila
Dar ma abtin sa dau aceasta conotatie cirtica ,ca si cum as fi eu in stare sa judec pe altii.

Ca o observatie,pacatul este cel care stii ca te apasa,si nu ai nevoie sa intrebi pe altul,te apasa cu toata puterea,iti macina viata : '"Faradelegea mea eu o cunosc,si pacatul meu inaintea mea este purureea "
Disputele acestea mici ,cum ar fi atitudinea fata de telefon ,muzica etc ,sunt doar umbre care ne pot abate de la adevarata lupta cu pacatul.
Dar nici sa cadem in extrema cealalta si sa consideram ca indispensabile sculele veacului acestuia. Fara smartphone se poate trai, dar fara o constiinta curata nu .
Reply With Quote