Citat:
În prealabil postat de ovidiu b.
Conferință ASCOR, pr. Mihoc - despre apocalipsă, antihrist, 666 (de la minutul 17:20): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU
Se explică foarte clar ce e cu numărul 666, numărul numelui de om. Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris codificat "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "îl iubesc pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Încă din antichitate evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".
Pentru cine vrea să asculte toată conferința, ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1...adică:
1. http://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio
2. http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU
3. http://www.youtube.com/watch?v=09r5qdN0_PM
|
O mica precizare. Din cate tin minte, nu era vorba de evrei, ci de crestinii din primele veacuri, atunci cand erau imparatii romani pagani la putere. Pe atunci se tineau targuri, sarbatori etc. si fiecare mestesugar si negustor avea un semn cu zeii lui. Cine nu avea semn cu zeii lor pagani, nu puteau, vinde, cumpara, participa la sarbatori. Asa cum nici mami si tati nu puteau lua paine fara cartela.
Balaurul cu 7 capete si 10 coarne inseamna 7 imparati si 10 regi vasali. Desfranata cea mare care sta pe coline, este Roma.
Parintele a spus ca daca luam literar tot ce scrie in Apocalipsa, iese ceva monstruos si ca trebuie sa tinem seama de genul literar, de istoria crestinismului, de Vechiul Testament.
E f.interesanta conferinta. Cred ca ar trebui cercetata talcuirea Apocalipsei si sa nu mai talcuim de capul nostru, asa cum nu talcuim celelalte carti din Biblie de capul nostru.
Cat de ortodox este sa il folosesti pe Dumnezeu ca si bata? Expresiile de genul "Dumnezeu sa te judece, nu eu", "Dumnezeu sa te pedepseasca, eu sunt cuminte" nu au nici o noima. Ce, Dumnezeu este paravanul nostru? Tine El seama de toate prostiile noastre? Si de ce suntem asa fericiti ca ii judeca si/sau pedepseste Dumnezeu pe altii? Spuneti ce ganditi cu adevarat, nu Il mai folostiti pe Dumnezeu ca bodyguard-ul vostru.