View Single Post
  #301  
Vechi 01.03.2014, 17:51:11
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
P.S.: Surioară Annyta, întrebai dacă sunt obsedat de tine. Mi-am amintit de un cuvînt al patericului: "diavolii sunt obsedați de tine și de mine, și de noi toți, întreaga omenire, ne-ar strivi în mînia și mîndria lor întro clipă, dac-ar putea, și dacă n-ar fi Dumnezeu în mare mila Lui.", nu mai știu care părinte, care Avvă, iertare. Dar ajunge cuvîntul să vezi cine sunt obsedații.
Sunt oameni care cazand in ispitire sa faca ce le spun diavolii. Si asa ajung obsedati, nemilosi, fatarnici, vicleni. mandrii.
Inlauntrul nostru poate fi raiul dar si iadul, depinde catre cine tindem sa ne asemuim.

Dar daca este sa ascultam cuvintele Sf. Ignatie Briancianinov despre inselare si anume "Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare." atunci cu totii suntem inselati in ceva si poate nici nu ne dam seama de asta. Uneori ceilalti de langa noi vad mai bine ceea ce noi nu putem vedea.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote