View Single Post
  #245  
Vechi 03.03.2014, 18:02:47
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dar TU de ce scoti afara versetele astea? Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5, Romani 3:28-30, Romani 4:5, Romani 5:1, Romani 9:30, Romani 10:4, Romani 11:6, Galateni 2:16, Galateni 2:21, Galateni 3:5-6, Galateni 3:24, Filipeni 3:9
DE CE LE IGNORI?
Omule, tu nu înțelegi că orice ar spune Sfîntul Apostol Pavel nu îl anulează pe Sfîntul Apostol Iacov ?
Nu le ignor, ele sunt în congruență, se completează, se susțin cu Iacov 2, 20, cu Filipeni 2, 12, cu Luca 16, 16, cu Matei 11, 12.
Erezia înseamnă să fi orb și să nu vezi că ele sunt sunt împreună, că nu se anulează, ci se unesc pentru a fi de folos creștinului să evite ereziile și să spună corect și sănătos că mîntuirea vine prin credință, fapte și har. Dacă sunt acestea 3, Hristos, care mîntuiește, va da mîntuirea, oricui le are pe acestea 3 și nu a va nici unui om, care îi lipsește oricare din acestea 3.
Iar ce ai dat tu acolo, textul în engleză, ți-am spus și repet nu descalifică iacov 2, 20, nici Filipeni, Luca și Matei.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti un mincinos! Efeseni 2:8, Tit 3:5, si 2 Corinteni 5:17 spun ca mantuirea e DOAR prin credinta, si pe deasupra acele versete spun ca mantuirea nu e prin fapte, citeste-le macar odata. Asta apare foarte clar in ele. Deci tu cu doctrina ta ai o problema foarte mare: ori Biblia contine o contradictie intre versetele astea si Iacov 2, ori interpretarea ta a capitolului 2 din Iacov este eronata. Care dintre ele e?
E ca și cum spui că sunt mincinos că nu vreau să mă fac că nu văd ce scris Sfîntul Apostol Iacov.
E ca și cum spui că nu trebuie să ne prefacem că Iacov, Filipeni, Luca și Matei nu există.
Deci repară erezia. Sau ieși din ea.
Nu, scumpu meu, nu sunt mincinos, credința stricată în care te afli te minte mereu și pe toți care o urmează. Da, Efeseni 2, 8 spune că în har suntem mîntuiți prin credință, și credința este dar de la Dumnezeu, dar nu anulează trebuința faptelor.
Tit 3,5: da, El ne mîntuiește nu pentru fapte, ci după îndurarea Lui, dar fără fapte credința este moartă și mîntuirea nu există.
II Corinteni 5, 17, da, făptura nouă, omul cel nou în Hristos, trebuie să facă și fapte, conform Iacov 2, 20, altfel credința e moartă.
Făptura nouă, trebuie să se silească la Împărăția Cerurilor, altfel o va pierde, conform Luca 16, 16, făptura nouă trebuie să se străduiască spre Împărăția Cerurilor, altfel o va pierde, făptura nouă trebuie să "LUCREZE cu frică și cu cutremur la mîntuire" altfel NU VA AVEA MÎNTUIREA ! Conform Filipeni 2, 12. Punct.
Crezi sau nu. Crezi și te mîntuiești (dacă ai să ortodox) saunu crezi și te duci direct în iad, chiar dacă devii și marti și ești ucis în numele lui hristos (mincinos).
Atît de simplu. Turma mică, nu e mare, e mică. Cărarea nu e largă, e strîmtă și îngustă și puțini sunt cei care o află. Puțini nu mulți.
Înțelegi sau vei muri !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Deci in mintea ta "crede in Isus si te vei mantui" inseamna "crede in Isus si te vei mantui, dar numai daca ai si fapte" ??? NU asta scrie in pasajul asta! Esti un mincinos! Pasajul ala nu vorbeste despre fapte absolut deloc. Poti sa te opresti din mintit?
Da, exact. Nu în mintea mea, ci în Biserica Creștină, sănătoasă, și Adevărată, cea care Una adevărată, nu mai multe, nu pot fi și protestanții și ortodocșii în Adevăr. Unii mint și unii spun Adevărul. Deci dacă ortodocșii mint, Iavoc a ce și cum nu există, deci protestanții mint, ortodocșii oferă Adevărul: credință, fapte și har.
Deci, acestea fiind spuse, da, Credința Mîntuitoare spune: "crede în Iisus și te vei mîntui dacă credința ta e roditoare, lucrează fapte cu frică și cu cutremur, se silește și se străduiește spre Împărăția Cerurilor."
Poți să înțelegi, și să nu mai spui că mint și să accepți Adevărul, care e UNUL și nu sunt două adevăruri ?
Înțelege sau vei muri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ai probleme de vedere? Pavel spune de mantuirea prin credinta, fara fapte, si Pavel accentueaza pe "FARA FAPTE". Nu mai mintii!
Ți-am spus mai sus, nu pot avea și ortodocșii și protestanții dreptate.
Doar UN Adevăr este. Și înseamnă că unii mint și unii au Adevărul.
Și îți spun Biblic, crede-mă, că ortodocșii nu mint și nu au mințit vreodată, din secolul I creștin.
Deci nu mă mint ! Mărturisesc Adevărul. Tu te minți să spui altceva. Și ereziile în care crezi te mint. Da, (nu Pavel, că nu te-ai tras cu el de șireturi), da, Sfîntul Apostol Pavel spune de credință, iar Sfîntul Apostol Iacov spune de fapte. Sunt amîndoi Sfinți Apostoli, amîndoi au dreptate. Credință și Fapte. Și har. 1, 2, 3.
Înțelegi sau vei muri în veșnicie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."
VEZI MINCINOSULE? VEZI? Pavel subliniaza ca mantuirea nu se obtine prin fapte! Trebuie sa fi foarte indoctrinat ca sa citesti versetul ala si sa iti apara cuvantul "fapte" in minte.
REPET A TREIA OARE ! NU SUNT MINCINOS ! VĂD CĂ TE ÎNVĂȚ ADEVĂRUL ȘI VĂD CĂ NU ÎȚI PASĂ DE ADEVĂR ! Repet: Sfîntul Apostol Pavel spune de CREDINȚĂ, la fel cum Sfîntul Apostol Iacov, spune de FAPTE. Deci CREDINȚĂ, și FAPTE și HAR !
TU, DRAGUL MEU; EȘTI ÎN ÎNTUNERICUL EREZIEI, care nu vrea să bage în seamă Iacov 2, 20 Luca 16, 16, Filipeni 2, 12 și Matei 16, 16.
Nu pot avea și ortodocșii și protestanții dreptate. Dreptatea a UNA, și BISERICA UNA, "un Domn, o credință, un botez".
Ortodoxia ! Singurul creștinism ce mai există pe pămînt !
Înțelege ce îți spun sau vei muri.


Dar cum rămîne cu "plecăciunile", noi le spunem închinăciuni, în fine tu fă plecăciuni.
Cum rămîne cu plecăciunile la Sfînta Fecioară Maria ?
Ai făcut vreo una ?
E Biblic, ți-am dovedit.
Dacă îngerul spune la voi, la noi spune Arhanghelul, deci îngerul, poftim, i-a făcut plecăciune, ce tu ești mai presus de înger ?
"Iată de acum mă vor numi fericită toate neamurile"
Fă plecăciuni și spun: "Te numesc fericită" de fiecare dată cînd te rogi, iei Sfînta Icoana cu Sfînta Fecioară Maria și faci așa.
Ai făcut? E Biblic !
Deci?
Reply With Quote