View Single Post
  #250  
Vechi 03.03.2014, 19:41:46
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am spus ca Isus a zis ca toti crestinii sunt martiri, ci am zis ca Isus a zis ca de la toti martiri din Vechiul Testament, nu Noul Testament, de la Abel pana la Zaharia, adica de la primul martir al lui Dumnezeu din Geneza, pana la ultimul martir al lui Dumnezeu din Cronici.
MINTI! Daca nu stii, mai bine TACI DIN GURA! :) Vorbesti numai minciuni:
Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea septuaginta este Urie in Ieremia 26:21.
Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea evreiasca folosita de Isus, este Zaharia in Cronici.
Din cele doua de mai sus rezulta ca Isus il considera pe Zaharia ca fiind ultimul martir din Vechiul Testament, in consecinta El folosea Biblia evreiasca, nu versiunea septuaginta, si Biblia evreiasca nu a continut niciodata niciuna dintre cartile apocrife. Sah-mat.
Alta dovada nu iti mai aduc, daca nu ai incredere in Isus, nu vei avea incredere in nimeni.
La Ieremia 26, 21, nu spune că Urie era ultimul martir. Nici nu îl numește martir măcar, și nici nu spune că a murit, doar vroia să-l omoare regele.
Nimic din tot ce ai spus tu, nu spune. Și m-am uitat și cu două versete mai sus, și cu două versete mai jos.
Așa că ce ți-am spus eu cu referire la acest subiect rămîne valabil.
Deci cine minte, dragul meu? Tu, cu siguranță. Și cîtă vreme stai în erezii, NU TE VEI MÎNTUI. Așa că hai acasă, copilaș!

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti prea greu de cap...
Singura diferenta intre Vechiul Testament al nostru fata de al vostru, este lipsa unor anumitor carti care nu apareau in Biblia folosita de Isus. Asta-i tot! Voi ati adaugat la Biblie, nu noi! Noi ne-am reintors la Vechiul Testament pe care il citea Isus, voi inca nu va-ti revenit din prostie. Si tot noio suntem sectari... oo, daca ai vedea adevarul...
E atat de greu de inteles? Spune-mi ca ai mai mult de 10 ani, ca altfel nu mai are rost sa incerc sa iti explic... dar de fapt, daca ai mai mult de 10 ani, iarasi nu mai are rost sa iti explic ca daca pana acuma nu ai vrut sa intelegi, nici de acum incolo nu o sa vrei.
Protestanții eretici, s-au întors la ceva ce nu există.
Pentru că de la bun început Septuaginta s-a tradus după ceea ce au găsit grecii.
Grecii au găsit 53 de cărți aia au tradus.
Cărți apocrife nu există în Vechiul Testament, ci în Noul Testament. Acelea sunt respinse de Biserică, începînd încă din secolul I.
Creștinii, nu au adăugat nimic, ci prin Septuaginta, au tradus ceea ce au găsit acolo în scrierile evreiești. Repet, citește istoria Septuagintei și ai să vezi Adevărul.
Ereticul Luther abea, a fost cel care a scos cărțile care Biserica le-a declarat în primele secole, deutero-canonice, adica care completează Adevărul, a doua dimensiune a Adevărului, acrelași lucru adică, dar spus în altă formă.
Dacă Biserica creștină a primelor secole nu le denumeau pe acele cărți deuterocanonice, ereticul Luther nu ar fi scos nimic.
Bine că nu a scos și cele 4 cărți din Noul Testament, că vroia. Dar pentru că Biserica nu a făcut nicio afirmație în primele secole despre acelea, ci le-a numit perfect canonice, ereticul Luther s-a mai gîndit de două ori și pînă la urmă nu le-a scos.
Dar oricum, pentru că a scos cele care erau dintotdeauna, încă din primele secole creștine, în Biblie, și Dumnezeu i-a scos partea lui din Ceruri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eram sigur! Nu am vazut niciun "Ai dreptate, am gresit" in frazele de mai sus. E atat de greu sa recunosti asta?
"Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul" -> :)))))) Omule bun, Sfîntul Simeon Noul Teolog a descris Harul complet diferit de modul in care tu l-ai descris!!! Ori tu ai dreptate, ori el; e imposibil sa zici ca voi doi sa zicesti doua lucruri diferite, si pe urma tu sa zici ca ambii aveti dreptate. Te-ai apucat de cursul ala de logica, ca ai cam avea nevoie.
Sfîntul Simeon Noul Teolog are dreptate. Nu eu. Sfîntul Simeon a vorbit despre har, noi am vorbit despre credință, fapte și plecăciunile la Sfînta Fecioară Maria. Cîte ai făcut?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu exista cuvantul "hellness" in limba engleza. Mai pune-te ci invata. Sufixiul "-ness" se adauga la finalul unui cuvant pentru a-l transforma intr-un substantiv, dar din moment ce "hell" este deja un substantiv, sufixul nu are ce cauta acolo. Asta doar asa, ca o introducere la raspunsul care urmeaza.
Ai dreptate, nu există, l-am pus eu sub formă de ironie că încă mai crede lumea că dacă te închini la hristoși mincinoși ajungi în Rai. Dar toți ajung defapt în iad.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De unde stii ca acel baiat a fost inchinatorul unui Hristos mincinos? El a citit Evangheliile, l-a crezut pe Isus, si-a dovedit credinta prin fapte (a murit pentru numele lui Isus, mai degraba decat sa-l lepede) si a avut Harul lui Dumnezeu, care a fost manifestat prin faptul ca acel baiat a auzit despre Dumnezeu. Chiar si dupa teologia ta bolnava, acel baiat ar fi trebuit sa se califice pentru a merge in cer. Dar tu zici ca nu a mers? Pe ce te bazezi cand spui asta?
De unde știu?
Dacă era ortodox, avea cruciuliță la gît și s-ar fi aflat că e ortodox.
Da, și cei ce se închină hristoșilor mincinoși, citesc Evangheliile, dar degeaba, acolo scrie de "plecăciuni", ei nimiiiic ! Acolo scrie că pe Sfînta Fecioară Maria o vor numi fericită toate neamurile, ei nimiiiic ! Acolo scrie de fapte, de lucrarea faptelor, de silință, de străduință, ei nimiiiic ! Acolo scrie că toți oamenii vrea Dumnezeu să-i mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină ei nimiiiic ! Acolo scrie că Hristos a venit pentru păcătoși și bolnavi, ei nimiiiic ! Ei sunt sfinți ! Gata mîntuiți ! Ieeeeeei ! Gataaaaaa !
Vai de capu lor...
Capu lor este un hristos mincinos !
Și se vor duce în iad, cu tot cu acel hristos mincinos !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Turma mica???? Adica 80% din populatia Romaniei sunt turma cea mica, iar cei 5% care sunt protestanti sunt turma cea mare??? Nici remarca nu are puterea de a exprima cat de bolovan (vorba ta) esti.
Nu, bolovănaș, m-am referit la turma globală.
Global sunt 7 miliarde de oameni.
Creștinii (cînd spun creștini, mă refer doar la ortodocși) sunt aproximativ 400 de milioane. Adică 5-6 % din totalul global.
Dacă te referi la Romînia, nu sunt 80%, ci 89% sunt creștini.

Să-mi spui te rog, cînd faci o plecăciune la Sfînta Fecioară Maria !
Să pot plînge de fericire !

Hristos a înviat !
Reply With Quote