View Single Post
  #801  
Vechi 23.03.2014, 00:04:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Gresit spus "de la Apostoli pana azi". Sfintii Apostoli au pazit ziua de odihna inchinata Domnului, ziua a saptea. Mai tarziu a venit trecerea la pazirea zilei soarelui (dupa obiceiul multimii de pagani, crestinati in masa). Apoi, prin sec.4. ziua soarelui a fost denumita fortata ziua Domnului si asa s-a ajuns la ceea ce avem astazi.
Si pentru afirmatia asta te bazezi pe Sf Scriptura care este jurnalul cu tot ce au facut Apostolii. Stiu deja.
Era doar o remarca. Nu stau sa intru in dispute inutile. Indoctrinarea e maxima si nu cred (sunt convins mai degraba) ca oricate argumente ti s-ar aduce ti-ai schimba parerea.
Dar... am sa raspund la altceva.



Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Nu este bine sa minti, in timpul postului.
Sunt de acord.

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
"Bezmeticii" despre care vorbesti (adventistii de ziua a saptea) nu au nici o treaba cu aiurelile despre sfirsitul lumii. Dimpotriva, ei cred cu putere in revenirea Domnului si un nou inceput (fara sa fi calculat data cand se va intampla asa ceva).
Ietete. Cine minte acum?
Ia spune-ne si noua cum au aparut "adventistii de ziua a saptea"? Ca sa nu spui dupa ca as minti eu, spune tu pe scurt istoria lor si cum au aparut.


Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Nu se impaca deloc. In privinta pazirii zilei intaia (duminica) nu poti spune niciodata "asa zice Domnul" (poti spune "asa zice omul"). Pe cand, pazitorii zilei a saptea pot spune cu convingere "asa zice Domnul".
Duc discutia altundeva. Nu ma intereseaza partea cu ziua Domnului pentru ca este inutila (discutia). Dar tu de fapt spui ca toate sectele care tin ca zi a Domnului duminica nu se bazeaza doar pe Sf Scriptura si ca de fapt au preluat invatatura de la BO si BC, da? Deci se bazeaza pe traditie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote