View Single Post
  #8  
Vechi 22.04.2014, 11:22:34
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Theo, întotdeauna ai avut avatare cu o simbolistică mai mult sau mai puțin criptică. Totuși, de ce ai ales acum, în zilele Învierii, crucea Sfântului Petru? Pentru că presupun că pe aceasta ai avut-o în vedere.
Hristos a inviat!
Cristian, ai cistigat "pariul" pus pe normalitatea mea duhovniceasca, cita e, :) .
Da, e acea cruce, NU cea sataniceasca, dar nu am ales-o in sens de aderenta papistasa. E vorba de faptul ca vad prea multa impotrivire intre teorie si practica, la mine si la cei din jur, indeosebi in ce priveste urmarea lui Dumnezeu, si atunci am ales acest simbol la avatar, un simbol al umilintei in rapost cu Divinul si sfidarii normelor lumesti. M-am saturat sa vad cum unii (asa-zisul patriarh ecumenic, intre multi altii) binecuvinteasca babilonii "de rugaciune in comun" care suna ca un cor de gaini la vreme de cutremur, iar altii binecuvinteaza tancurile (Patriarhul rus, ca sa nu mai zici ca nu sunt obiectiv in raport cu A Treia Roma ). Si, in interstitii, sectantii stilisti se aglutineaza pios, invocind "ingradirea de eretici" si alte concepte fascistoide, de popa de tara, privindu-ne pe noi, "ceilalti" ca pe ciumati.
Tot acesta descris foarte sumar mai sus e show, drag maselor consumeriste care seamana tot mai mult cu porcii din Gadareni, nu Biserica intemeiata de Domnul.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 22.04.2014 at 11:25:06.
Reply With Quote