View Single Post
  #49  
Vechi 25.04.2014, 21:17:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici dreptii VT nu erau botezati si s-au mantuit pana la urma, nu?
Nu s-au botezat pentru ca nu exista botezul. Din ce am citit se considera ca aveau botezul dorintei. Dupa venirea lui Iisus exista botezul.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teologia ortodoxa este si revelatie este si ratiune.
Ea nu se poate contrazice pe sine.
Corect, nu se contrazice.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu botezul sangelui - cum poti sa judeci dreapta credinta a celui care a murit din inflacarare pentru Hristos, inainte de fi catehizat?
Cine are botezul sangelui? Martirii. Martiri arieni nu am auzit sa existe. Si Arie sau alti eretici aveau inflacarare pentru Hristos, adica asa cum si-l facusera ei. Si adventistii poti spune ca au inflacarare mare pentru crestinism. E acelasi lucru cu dreapta credinta? Acum fa comparatia cu paganismul, si ei cred intr-o divinitate, conteaza ca nu e la fel ca Domnul adevarat? Evident ca da, pentru ca e de fapt inchinare la ingerii cazuti, nu la Dumnezeu. Daca hindusii ii zic lui Shiva hristos inseamna ca sunt crestini?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si revin la intrebarea initiala, cei care n-au avut parte de cunoasterea Evangheliei sau au cunoscut-o doar printr-o secta, avand totusi lucrarea Harului "exterior" (fapte bune) asemeni dreptilor dinaintea Jertfei (nu neaparat profeti, ci chiar sii oameni obisnuiti) se pot mantui sau nu?
Lucrarea harului exterior nu sunt faptele bune, acelea sunt ale omului. Harul exterior mai e numit si harul chemator, il aduce pe acel om in Biserica.
Teoretic, poate, practic nu exista sfinti prin jungle, aceia vorbesc cu spiritele. Botezul dorintei este considerat la catehumenii care mureau inainte sa fie botezati, catehumneii doreau sa vina in Biserica, la dreapta credinta. Domnul poate sa aduca pe orice om la dreapta credinta intr-o secunda, dar nu actioneaza impotriva vointei omului. Nu poate fi vorba ca nu se poate, pentru ca Domnul e Atotputernic, poate orice. Inclusiv sa fie botezat unul de pe o insula pustie.
Reply With Quote