View Single Post
  #16  
Vechi 31.07.2014, 14:56:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Cu siguranta ca sunt multe argumente in spatele deciziei de a avea o anumita tinuta in Biserica.

In primul rand este vorba despre tinuta crestinului care trebuie sa fie cuviincioasa in permanenta dar mai ales in comunitate. Iar apoi este vorba si de o argumentul momentului - este Liturghie, in care lumea trebuie sa fie atenta la slujba si nu la femeia frumoasa de langa el.

Mintea oamenilor trebuie sa fie la slujba si nu la frumusetea lumii, oricare ar fi ea.

Sunt foarte multe femei DEOSEBIT DE FRUMOASE. Care au si o fata foarte frumoasa dar si un corp deosebit de frumos. Daca o astfel de femeie intra in Biserica, ii va tulbura cu siguranta pe toti.

De la preot, care este si el om, si care daca vede o femeie frumoasa (rapitor de frumoasa) va fi si el uimit de frumusetea ei, pana la ultimul mirean, care cu siguranta ca toata slujba se va uita la ... femeia frumoasa.

Cum ar trebui sa gandesti tu?
Bunacuviinta, sa nu smintesti si sa nu tulburi pe altii.
Ai o constiinta care iti va zice daca gresesti sau nu.
Reply With Quote